Partneři S.A.W.E.R. a zahrady: Botanický ústav AV názorně předvede, že rostliny je možné pěstovat i v poušti

foto

Tým Botanického ústavu AV ČR v Průhonicích, který se podílí na přípravě prezentace na odložené Všeobecné světové výstavě EXPO, se skládá pouze ze dvou lidí. Jsou jimi vedoucí projektu Miroslav Vosátka a technik Dušan Kunc. Duo nicméně spolupracuje při realizaci s celou řadou externistů a firem. Autorkami zahradnického projektu, který realizuje firma Hedera Petra Komínka, jsou Jana Kohlová a Alena Šťastná.

Fotogalerie

Účast na EXPO 2020 navazuje na prezentaci, kterou představil ústav na minulém EXPO v Miláně. “Na nadcházejícím EXPO chceme ukázat komplexní technologii pěstování rostlin v nepříznivých podmínkách pouště. Technologie kombinuje řadu známých postupů, jako je využití mikroorganismů pro oživení půdy, obohacení půdy řasovou suspenzí a výluhem z kompostu zpracovávaném žížalami, podpovrchová aplikace zálivky apod. V případě společného fungování S.A.W.E.R. je možno celou kultivaci nastavit jako ostrovní systém pěstování např. zeleniny v poušti,” vysvětluje Miroslav Vosátka, který se celoživotně zabývá využitím prospěšných mikroorganismů v rostlinné produkci.

Většina zahrady EXPO byla založena letos v lednu a únoru. Byla zřízena podpovrchová závlaha, firma RETEX Moravský Krumlov dodala 500 m2 speciálních Aquadesek z recyklovaného textilu, které zadržují vodu.

“Pro obohacení písku jsme použili přírodní komponenty: symbiotické mykorhizní houby a bakterie a pro dodávku organického uhlíku jsme aplikovali tzv. biouhel. Jde o uhel získávaný pyrolýzou dřevní štěpky nebo rostlinné biomasy od české firmy Aivotec. Při poslední návštěvě jsme také instalovali fotobioreaktor pro pěstování řas od firem Ecofuel Laboratories a Briklis,” připomíná Vosátka.

Rostliny jsou zalévány automatickou závlahou, kterou je možné řídit na dálku. “Živeny budou čistě organickým způsobem, a to hlavně suspenzí řas produkovaných na fotobioreaktoru a výluhem z vermikompostu od české firmy Florium,” doplňuje profesor Vosátka.

Atraktivní částí expozice bude malá podzemní nika, tedy jakási jeskyně, kde se budou moci návštěvníci podívat do podzemí pouště. “Uvidí ve skleněných tubusech rostoucí kořeny a vznikající organickou vrstvu půdy. Také budou moci shlédnout časosběrná videa pořízená podzemním skenerem, na kterých uvidí rozklad organické hmoty, růst kořenů a hub v půdě,” popisuje Vosátka.

Zatím většina rostlin v zahradě roste uspokojivě, některé až příliš bujně. “Budeme je muset omezovat, což nás čeká v příštích dvou týdnech. V srpnu budeme dokončovat ještě malou část zahrady se zeleninou a hlavně musíme osadit rostliny do vertikální zahrady,” líčí Miroslav Vosátka.

Od EXPO očekává Botanický ústav AV ČR v Průhonicích především to, že bude moci prezentovat výsledky vědecké práce v praktickém kontextu a že vytvořený koncept velmi dobře zapadne do tématu celé výstavy, jímž je udržitelnost. “Rovněž doufáme, že vzbudí pozornost potenciálních uživatelů celé technologie nebo jejích komponentů,” říká Vosátka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď