Evropský parlament schválil novou generaci inkluzivnějšího programu Erasmus+

foto

Europoslanci přijali v úterý program Erasmus+ na období 2021–2027 jako další pokračování stěžejního programu EU pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport.

Program Erasmus+ je stále důležitým pilířem v utváření evropské identity. Na období 2021–2027 proto bude mít k dispozici více než 28 miliard eur z různých zdrojů, což je téměř dvakrát tolik než v předchozím sedmiletém období (14,7 miliardy eur). Evropskému parlamentu se v závěrečných fázích jednání s Radou EU podařilo navýšit rozpočet o dalších 1,7 miliardy eur.

Mnozí poslanci v plenární rozpravě, která předcházela schválení nových pravidel fungování programu, poukázali na vliv aktuální pandemie na mladé lidi. Zdůraznili také význam programu Erasmus+, který byl občany ohodnocen jako vůbec nejúspěšnější program EU, pro budoucí generace.

Začlenění účastníků ze znevýhodněných prostředí

Program poskytne více nástrojů a zdrojů na podporu inkluze. Evropská komise a členské státy musí vypracovat akční plány, aby usnadnily přístup ke vzdělávání lidem, kteří k tomu mají tradičně méně příležitostí. Mezi ně patří například lidé se zdravotním postižením, lidé žijící v chudobě, lidé žijící na odlehlých místech a lidé s přistěhovaleckým původem.

Účastníci programu, kteří nemají dostatečné prostředky na pokrytí počátečních nákladů (např. na zakoupení vlakové jízdenky nebo rezervaci ubytování), mohou obdržet dodatečnou podporu a zálohové platby. Žádnou žádost nelze zamítnout kvůli vyšším nákladům, pokud jsou jejich důvodem opatření, která zajišťují začlenění znevýhodněné osoby.

Mobilita dospělých účastníků vzdělávání

V novém období si účastníci programu, kteří vycestují v rámci projektu pro vzdělávání dospělých, budou moci pobyt v jiné zemi EU prodloužit až na šest měsíců. To pomůže lidem všech věkových skupin a z různých prostředí získat nové pracovní dovednosti a zkušenosti. Budou tak schopni lépe se přizpůsobit změnám, které přináší digitální a ekologická transformace nebo koronavirová pandemie.

Jednodušší přístup k ekologičtějšímu programu

Podávání přihlášek do program Erasmus+ bude nyní snadnější, a to díky uživatelsky přívětivějším informačním systémům a méně papírování. Novinkou jsou také takzvaná „partnerství malého rozsahu“, která zjednoduší přístup k financím i pro menší organizace, jako jsou sdružení mládeže a sportovní kluby.

Program bude rovněž usilovat o dosažení cílů EU v oblasti klimatu a snížení vlastní environmentální stopy, například motivací účastníků, aby používali ekologičtějších dopravní prostředky.

Inovativní modely vzdělávání

Program Erasmus+ nabízí i řadu inovativních projektů. Jedním z nich je iniciativa DiscoverEU. Díky ní si mohou mladí lidé zažádat o bezplatnou jízdenku po Evropě a vzdělávat se v zahraničí (např. účastnit se intenzivního jazykového kurzu nebo muzejního workshopu) a objevovat kulturní a jazykovou rozmanitost Evropy. Dalším takovým projektem je iniciativa „Evropské univerzity“, která studentům poskytuje možnost získat titul kombinací studia v několika zemích EU. Součástí programu jsou i centra excelence odborného vzdělávání, která vytváří místní, mezinárodně propojené ekosystémy dovedností.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď