Hlavní body květnového pléna: certifikáty pro covid-19, Erasmus+, spravedlivá transformace

foto

Na plenárním zasedání ve dnech 17. až 20. dubna budou europoslanci schvalovat nový program Erasmus+, financování zeleného přechodu a podporu kulturnímu sektoru. Mimo plénum se setkají vyjednavači Evropského parlamentu, členských zemí a Evropské komise, aby uzavřeli dohodu o certifikátu pro covid-19.

Fotogalerie

Ten dokument by měl v nadcházející letní sezóně usnadnit lidem cestování v EU. Certifikát má sloužit jako doklad toho, že byl dotyčný očkován, že koronavirus už prodělal nebo že má negativní test na covid-19. Parlament rovněž zváží návrh vzdát se práv duševního vlastnictví pro vakcíny proti koronaviru.

Erasmus+

Jedním z hlavních bodů na plenární agendě je program Erasmus+. Poslanci budou hlasovat o jeho nové podobě na období 2021–2027, na které by měl pro program připadnout rozpočet ve výši 26 miliard eur. Díky němu bude moci těžit z učení a mobility mnohem více lidí, a to včetně osob se zdravotním postižením, lidí žijících v chudobě nebo na vzdáleném místě, ale také migrantů.

Spravedlivá transformace

Očekává se, že poslanci schválí rovněž fond pro spravedlivou transformaci. Jde o balíček ve výši 17,5 miliardy eur, který má evropským regionům pomoci přejít na zelenou ekonomiku. Může podpořit mikropodniky a výzkumné instituce, které se zaměřují na pomoc při hledání zaměstnání a rekvalifikace.

Podpora pro kulturu

Kulturní sektor byl zasažen pandemií koronaviru velmi tvrdě. Program Kreativní Evropa přinese investice do kulturního a kreativního sektoru ve výši 2,2 miliardy eur, a to včetně podpory odvětví živé hudby.

Evropský sbor solidarity

Poslanci přijmou program pro Evropský sbor solidarity na období 2021–2027. Bude podporovat dobrovolnickou činnost mladých lidí v EU i mimo ni.

Izrael a Palestina

Poslanci budou diskutovat o izraelsko-palestinském konfliktu poté, co v posledních dnech došlo k eskalaci situace a k nejhorším střetům za poslední roky.

Dekarbonizace a vodík

Během květnového plenárního zasedání budou poslanci diskutovat o návrzích parlamentu na dekarbonizaci evropského energetického systému, průmyslu a dopravy. Poslanci tvrdí, že vodík vyrobený z obnovitelných zdrojů je klíčem k dosažení klimatické neutrality.

Migrace

Poslanci požádají o nové právní možnosti pro lidi ze zemí mimo EU pracující v unii v rámci zaplnění mezer na trhu práce. Zároveň by se mělo jednat o prostředek k omezení nelegální migrace. Kromě toho bude europarlament hlasovat o zprávě kritizující EU a některé země EU za nadužívání neformálních dohod o navracení a zpětném přebírání nelegálních migrantů.

Digitální inovace a umělá inteligence

Parlament bude v usnesení o digitální budoucnosti Evropy požadovat větší podporu digitálních inovací a využívání umělé inteligence.

Další body jednání:

  • Nedávný vývoj přístupových jednání Turecka a Černé Hory k EU.
  • Posílení pravidel EU o odpovědnosti firem za ochranu životního prostředí za účelem snížení a prevence škod na životním prostředí.
  • Ochrana obránců environmentálních práv a uznání ekocidy jako mezinárodního zločinu.
  • Boj s nelegálními online přenosy sportovních událostí.
  • Zjištění týkající se porušení pravidel střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše.
  • Ochrana osob vysídlených v důsledku klimatické krize.
  • Nová průmyslová strategie EU.
  • Fond solidarity EU.
  • Změna demografických trendů v regionech EU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď