O úloze a pravomocech současného pražského ústředí pro Galileo (GSA), které se mění v novou Agenturu EU pro kosmický program (EUSPA), budou diskutovat stínový zpravodaj pro tuto agendu Evžen Tošenovský a výkonný ředitel agentury Rodrigo da Costa. Sledujte ve středu od 14 hodin.
Europoslanci budou na dubnovém plénu řešit mimo jiné projekty a postupy, zaměřené na výzkum kosmu. Stane se tak dnes, tedy v úterý. Hlasovat by se mělo ve středu. Ve hře je 14,8 miliardy eur, které mají být v letech 2021 až 2027 k dispozici vlajkovým iniciativám v tomto oboru, jimiž jsou Galileo, Copernicus a European Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS).
Společným cílem je, aby evropské peníze šly na podporu záměrů, které umožní získávat kvalitní data související s poznáváním vesmíru a poskytovat služby, jež se budou vyznačovat sociálně-ekonomickou prospěšností a potenciálem pro vytváření pracovních míst. Důraz se klade rovněž na to, aby se Evropa stala více strategicky autonomní, posílila svou bezpečnost a upevnila si roli v dobývání vesmíru.
Nový kosmický program představila Evropská komise na začátku června 2018, v té době byly prioritami pokračování unijních investic do kosmických aktivit, podpora vědeckého a technického pokroku a vylepšení konkurenceschopnosti a inovativní schopnosti evropského vesmírného průmyslu. Největší část, necelých 10 miliard v aktuálních cenách, má připadnout na Galileo a EGNOS.
Rostoucí význam Prahy
České zastoupení EP připravilo ve spolupráci s ČTK debatu, v níž se “potkají” europoslanec za ODS Evžen Tošenovský a Rodrigo da Costa, výkonný ředitel agentury Global Navigation Satellite System (GSA), z níž vzniká Agentura EU pro kosmický program (EUSPA).
“Nový kosmický program EU dává pod jednu střechu satelitní navigaci Galileo a Copernicus – program pro pozorování Země, ale startuje i nové vesmírné projekty pro bezpečný provoz satelitů a komunikaci. Současně pražská agentura pro Galileo (GSA, nově EUSPA), nabírá na významu a jsem hrdý, že jsem k tomu jako člen parlamentního týmu osobně přispěl. Bude mít důležité úkoly v celém kosmickém programu, ale také bude přes rozpočet z Horizontu směřovat výzkumné aktivity,” vysvětluje změny Tošenovský.
Portugalský šéf pražského ústředí připomíná, že EUSPA (Agentura EU pro kosmický program) slouží k tomu, aby uváděla do života kosmický program EU a spolupracovala s unijními partnery tak, aby se ambice unie ve vesmíru staly skutečností.
“Navýšíme naši podporu, abychom posílili dynamický a inovativní navazující sektor. Chceme, aby společnost více využívala služeb založených na vesmírných technologiích. Nadále budeme poskytovat a zdokonalovat bezpečné vesmírné navigační služby a sloužit tak potřebám občanů a členských států EU. Zavázali jsme se co nejlépe využívat komponenty kosmického programu EU, Galileo (evropský globální navigační družicový systém), EGNOS (Evropský družicový systém), Copernicus (program Evropské unie pro pozorování Země) a nadcházející GOVSATCOM (iniciativa poskytující vládám zaručený přístup k bezpečné družicové komunikaci),” shrnuje da Costa.
Přímý přenos do češtiny tlumočené diskuse můžete sledovat na webu ČTK ceskenoviny.cz a na facebooku ČTK Protext. Vysílání začíná ve středu ve dvě hodiny odpoledne.
Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.