Živě: Debata o pražské vesmírné agentuře EU

foto Regulační úřad EU GSA (European Global Navigation Satellite Systems Agency, Agentura pro evropský GNSS) má na starosti všechny veřejné zájmy týkající se evropských programů GNSS. Ke strategickým cílům GSA patří dosažení plně funkčního systému GALILEO a řízení programu EGNOS po jeho plném zprovoznění. Na fotografii sídlo agentury v Praze.

O úloze a pravomocech současného pražského ústředí pro Galileo (GSA), které se mění v novou Agenturu EU pro kosmický program (EUSPA), budou diskutovat stínový zpravodaj pro tuto agendu Evžen Tošenovský a výkonný ředitel agentury Rodrigo da Costa. Sledujte ve středu od 14 hodin.

Europoslanci budou na dubnovém plénu řešit mimo jiné projekty a postupy, zaměřené na výzkum kosmu. Stane se tak dnes, tedy v úterý. Hlasovat by se mělo ve středu. Ve hře je 14,8 miliardy eur, které mají být v letech 2021 až 2027 k dispozici vlajkovým iniciativám v tomto oboru, jimiž jsou Galileo, Copernicus a European Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS).

Společným cílem je, aby evropské peníze šly na podporu záměrů, které umožní získávat kvalitní data související s poznáváním vesmíru a poskytovat služby, jež se budou vyznačovat sociálně-ekonomickou prospěšností a potenciálem pro vytváření pracovních míst. Důraz se klade rovněž na to, aby se Evropa stala více strategicky autonomní, posílila svou bezpečnost a upevnila si roli v dobývání vesmíru.

Nový kosmický program představila Evropská komise na začátku června 2018, v té době byly prioritami pokračování unijních investic do kosmických aktivit, podpora vědeckého a technického pokroku a vylepšení konkurenceschopnosti a inovativní schopnosti evropského vesmírného průmyslu. Největší část, necelých 10 miliard v aktuálních cenách, má připadnout na Galileo a EGNOS.

Rostoucí význam Prahy

České zastoupení EP připravilo ve spolupráci s ČTK debatu, v níž se “potkají” europoslanec za ODS Evžen Tošenovský a Rodrigo da Costa, výkonný ředitel agentury Global Navigation Satellite System (GSA), z níž vzniká Agentura EU pro kosmický program (EUSPA).

“Nový kosmický program EU dává pod jednu střechu satelitní navigaci Galileo a Copernicus – program pro pozorování Země, ale startuje i nové vesmírné projekty pro bezpečný provoz satelitů a komunikaci. Současně pražská agentura pro Galileo (GSA, nově EUSPA), nabírá na významu a jsem hrdý, že jsem k tomu jako člen parlamentního týmu osobně přispěl. Bude mít důležité úkoly v celém kosmickém programu, ale také bude přes rozpočet z Horizontu směřovat výzkumné aktivity,” vysvětluje změny Tošenovský.

Portugalský šéf pražského ústředí připomíná, že EUSPA (Agentura EU pro kosmický program) slouží k tomu, aby uváděla do života kosmický program EU a spolupracovala s unijními partnery tak, aby se ambice unie ve vesmíru staly skutečností.

“Navýšíme naši podporu, abychom posílili dynamický a inovativní navazující sektor. Chceme, aby společnost více využívala služeb založených na vesmírných technologiích. Nadále budeme poskytovat a zdokonalovat bezpečné vesmírné navigační služby a sloužit tak potřebám občanů a členských států EU. Zavázali jsme se co nejlépe využívat komponenty kosmického programu EU, Galileo (evropský globální navigační družicový systém), EGNOS (Evropský družicový systém), Copernicus (program Evropské unie pro pozorování Země) a nadcházející GOVSATCOM (iniciativa poskytující vládám zaručený přístup k bezpečné družicové komunikaci),” shrnuje da Costa.

Přímý přenos do češtiny tlumočené diskuse můžete sledovat na webu ČTK ceskenoviny.cz a na facebooku ČTK Protext. Vysílání začíná ve středu ve dvě hodiny odpoledne.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď