Europoslanci schválili kontroverzní návrh ohledně chudoby pracujících

foto Europoslanec Tomáš Zdechovský na tiskové konferenci 28. února 2020 v Praze představil zjištění skupiny poslanců Evropského parlamentu, kteří zkoumají údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše.

V roce 2018 hrozila chudoba devíti procentům pracujících lidí v EU, přičemž kvůli protiepidemickým opatřením toto číslo pravděpodobně poroste. Už nyní má každý šestý pracovník v EU mzdu, která je nižší než 2/3 nejčastější výše platu. Pomyslné nůžky mezi nejchudšími a nejbohatšími se tedy stále rozšiřují. Evropský parlament chce proti tomuto bojovat povinným zavedením jednotné metodiky pro výpočet minimální mzdy a dalšími opatřeními, které případně i překročí současnou pravomoc Evropské komise. Proti vzniku legislativy v této podobě se postavil český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Chudoba pracujících je rozhodně téma, kterým bychom se měli celoevropsky zabývat, souhlasí člen EP Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Nicméně řešení, které se nakonec na plénu odhlasovalo, je příliš levicové, překračuje pravomoc EU a z mého pohledu nedostatečně podporuje podnikavost a malé a střední podniky. Nepřispívá inovacím ani celkovému vytváření konkurenceschopného a udržitelného trhu práce,“ komentuje legislativu Zdechovský, který je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci a byl u daného návrhu stínovým zpravodajem.

„Během vyjednávání nebyla na velkou řadu věcí shoda ani uvnitř lidovecké frakce, kolegové proto měli možnost hlasovat podle svého uvážení. Prošel tak třeba požadavek na jednotné řešení minimální mzdy, nutnost vytvořit několik dalších závazných legislativ k teleworkingu, dávkám v dlouhodobé nezaměstnanosti či povinné financování neziskových organizací. Jde o opatření, která trh spíše svážou a ve svém důsledku ani nemusí pomoci těm, jimž jsou určeny,“ míní Zdechovský.

Europoslanec u legislativy uvítal návrhy o agendě dovedností, protože nízká úroveň vzdělanosti je bezesporu jedním z faktorů chudoby pracujících a zvyšování kvalifikace má zásadní význam v dnešním stále měnícím se světu práce. Celkově by ale spíše podpořil vytvoření určitých doporučení, než závazné celoevropské regulace jen minimálně respektující různou ekonomickou úroveň a další specifika jednotlivých členských států.

Zprávu z vlastní iniciativy europarlamentu bude nyní posuzovat Evropská komise, která by měla připravit hned několik dalších závazných legislativ. Ty předloží do schvalovacího procesu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď