Výbor: Výjimky z Paktu stability a růstu by měly zůstat

foto Šéf euroskupiny Paschal Donohoe na zasedání hospodářského a měnového výboru.

Poslanci Evropského parlamentu varovali před unáhleným návratem ke striktním pravidlům Paktu stability a růstu. Současné výjimky by měly být prodlouženy a pakt jako takový by měl být přepracován.

Pondělní zasedání hospodářského a měnového výboru mělo na programu otázky spojené s krátkodobým a střednědobým výhledem ekonomické politiky a jejími pravidly. Europoslanci měli možnost probrat tyto záležitosti s předsedou euroskupiny Paschalem Donohoem.

Šéf euroskupiny Paschal Donohoe na zasedání hospodářského a měnového výboru.Tématem, které dominovalo, byly obavy poslanců z toho, jak rychle se eurozóna vrátí k dodržování pravidel Paktu stability a růstu. Ta jsou momentálně mimo platnost kvůli pandemii covid-19. Většina účastníků debaty napříč politickým spektrem byla toho názoru, že brzký návrat k dodržování fiskálních zásad není ku prospěchu věci. Zároveň přítomní vyslovili názor, že by se měl celý Pakt od základu revokovat a předělat.

Poslanci dali rovněž najevo, že se rýsujícím se ekonomickým a fiskálním problémům povede lépe čelit, když bude dokončen projekt bankovní unie a kapitálových trhů. Donohoea v této souvislosti požádali, aby představil vlastní plán, jak překonat zbylé překážky na cestě k tomuto cíli.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď