V soutěži Inovace roku 2020 zaujala ekologická slitina

foto Profesor Karel Hrbáček z oddělení vývoje PBS přebírá ocenění Technologické agentury ČR. Snímek je z loňského roku, letošní udílení cen Asociace inovačního podnikání ČR se odehrálo „na dálku”.

V soutěži Inovace roku 2020 získala II. cenu – čestné uznání za nové typy přesných odlitků rozvlákňovacích hlav na výrobu skelné vaty První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS). Tuto cenu udílí společnost Asociace inovačního podnikání ČR pod záštitou prezidenta republiky.

Fotogalerie

PBS, která letos oslavila výročí 70. let založení výrobního závodu ve Velké Bíteši, je už 50 let tradičním a uznávaným výrobcem ve slévárenském průmyslu. Oceněná inovace spočívá ve vývoji nové superslitiny na bázi niklu a kobaltu. Použití tohoto materiálu

zaručuje životnost výrobku až 350 hodin, což je zvýšení o 50 procent. Nový materiál je kladně hodnocen nejen pro snížení výrobních nákladů skelné vaty, ale zejména pro svůj příznivý ekologický dopad v rámci významného nárůstu životnosti rozvlákňovacích hlav. Slitiny byly vyvinuty ve spolupráci s Ústavem Fyziky materiálů AV ČR Brno a UJP Praha a jsou chráněny patentem v tuzemsku a Německu.

„Změnou technologie výroby keramických skořepin se významným způsobem sníží množství lihových par odcházejících do ovzduší a zlepší se podstatně ekologická situace,“ zdůrazňuje dlouholetý zaměstnanec oddělení vývoje prof. Ing. Karel Hrbáček, DrSc.

PBS poskytuje komplexní servis od návrhu přes odlévání až po finální povrchové úpravy vysoce legovaných slitin. Firma se díky tomu stala důležitým dodavatelem pro přední světové výrobce izolačních stavebních materiálů jako značky Ursa, Knauf Insulation, Sager, Woltz a Rotaflex.

Kromě slévárenských výrobků je společnost PBS také uznávaným výrobcem turbínových motorů a pomocných energetických jednotek pro letecký průmysl a dodavatelem turbín pro kryogeniku, energetiku a dopravní průmysl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď