DESIGNBLOK 2020: poprvé 227 instalací online

foto DESIGNBLOK 2020

Dvaadvacátý ročník mezinárodní přehlídky designu byl zahájen za účasti ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Pro širokou veřejnost byl zpřístupněn prostor bývalého konventu Gabriel Loci na pražském Smíchově, kde se letošní Designblok konal.

Fotogalerie

Letošní podnik nabídl návštěvníkům rozsáhlou výstavu českého designu od lokálních tvůrců, etablovaných designérů až po špičkové firmy. Tradiční společenské akce, které výstavu každoročně doprovázejí, byly s ohledem na nouzový stav zrušeny. Poprvé v historii měli návštěvníci možnosti zhlédnout 227 instalací online pomocí 3D prohlídky. Virtuální prohlídky expozic přilákaly v době festivalu 100 tisíc uživatelů, na webu zůstanou umístěné do 31. října 2020. Výstavu nedoprovázel obvyklý zahraniční program.

„Kvalitní design přináší nová řešení problémů. V období krize je zásadní s řešeními přicházet, snažit se vyjít z ní co nejrychleji a nejefektivněji. Pevně věřím, že design může být jedním z nástrojů, jak posilovat ekonomiku naší země. Je proto velmi důležité, že pokračuje spolupráce s CzechTrade, protože naše cíle, podpořit rozvoj českých firem, které jsou zaměřené na export, jsou totožné a pro Designblok i pro CzechTrade zásadní. Letošní ročník Designbloku se orientuje především na podporu českých výrobců a designérů. Jsme rádi, že jsme s CzechTrade na jedné lodi,“ sdělila Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Počet návštěvníků byl po celou dobu akce striktně omezen tak, aby nenastalo shlukování osob. Do prostoru Gabrielu Loci v průběhu pěti dnů trvání Designbloku zavítalo celkem 15.231 návštěvníků a evidovaných VIP hostů.

Expozice a poradenská zóna CzechTrade / DESIGN PRO EXPORT byla umístěna v Superstudiu v prvním patře budovy Gabrielu Loci. V této části výstavy se nacházely instalace s novinkami z oblasti nábytku, svítidel a bytových doplňků v podání prestižních českých i zahraničních značek a výrobců. Autorem a realizátorem expozice a poradenské zóny CzechTrade byl Václav Mlynář, MONUMENT OFFICE.

Medailonky designérů, nábytek i svítidla

Návštěvníky expozice zaujala prezentace Adresáře designérů formou jednotlivých zavěšených medailonků designérů a oceňovali také vybavení expozice nábytkem od firmy Master & Master a svítidlem od firmy BOMMA. Spolupráce s designérem na návrhu expozice a její strategické umístění výrazně ovlivnily návštěvnost a vnímání CzechTrade jako instituce podporující kreativní odvětví a inovace. CzechTrade poskytoval po celou dobu konání výstavy informační a poradenské služby firmám i designérům. V expozici byly k dispozici tištěné informační materiály CzechTrade a přístup do Adresáře designérů CzechTrade.

V prostoru expozice se konala streamovaná diskuse se zástupci firem Master & Master, mmcité, designéry Matějem Coufalem a Václavem Mlynářem a Zuzanou Sedmerovou, manažerkou projektu Design. Záznam je k dispozici na FB CzechTrade a eviduje 3,7 zhlédnutí k datu 9. 10. 2020.

Dvě diskusní fóra

Designblok otevřel dvě diskuzní platformy – Reflex Stage a Hospodářské noviny Stage supported by CzechTrade zaštítěné dvěma hlavními mediálními partnery Designbloku. Program přednášek byl přesunut online a živě streamován na sociální sítě projektu. Přednášky jsou rovněž ke zhlédnutí na webu Designbloku a evidují desítky tisíc zhlédnutí.

CzechTrade v rámci doprovodného programu nabídl formou videí přednášky ZK Německo, Maďarsko, Mexico. Dále jsme představili nové trendy v materiálech ve spolupráci s matériO Prague a formou streamované diskuse z Hospodářské noviny Stage supported by CzechTrade značku BOMMA prostřednictvím jejího kreativního ředitele Václava Mlynáře. Všechny přednášky CT zaznamenaly vysokou sledovanost.

Agentura CzechTrade se v roce 2008 stala garantem agendy průmyslového designu místo Design Centra ČR. Jako vlastník značky Design pro export a exkluzivní uživatel značky DC Design Centrum je jeho zástupcem na národní úrovni a jakožto jediný člen The Bureau of European Design Associations (BEDA) za Českou republiku i na mezinárodní úrovni.

CzechTrade rovněž vlastní unikátní interaktivní databázi Adresář designérů/Designers Database využívanou jako nástroj spolupráce mezi MSP a designéry schváleného Evropskou komisí pro celou Evropskou Unii. Adresář designérů se používá i k implementaci druhé série projektu Design pro konkurenceschopnost, který umožňuje poskytovat podporu formou finančního příspěvku na design malým a středním podnikům. Od roku 2008 se agentuře CzechTrade podařilo provést téměř 500 inovačních projektů, zaměřených na spolupráci firem s designéry z této databáze.

Cílem agentury je zviditelnit Českou republiku skrze Design Centrum v mezinárodním měřítku a zvýšit konkurenceschopnost a internacionalizaci českých firem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď