V Itálii má být jeden z nejrychlejších superpočítačů světa

foto Superpočítač - ilustrační foto.

Brusel - V Itálii bude do konce roku 2021 spuštěn za pomoci peněz z EU jeden z nejrychlejších superpočítačů světa. Evropská komise dnes oznámila, že zakázku na projekt s názvem Leonardo a rozpočtem 120 milionů eur (3,3 miliardy Kč) získala francouzská firma Atos. Brzy by Leonarda měly doplnit také další podobné superpočítače v Bulharsku, Česku, Finsku, Lucembursku, Portugalsku, Slovinsku a Španělsku.

Leonardo se má nacházet v Boloni, v novém datovém centru organizace Cineca, což je neziskové konsorcium tvořené 69 italskými univerzitami, 21 národními institucemi a italskými ministerstvy pro univerzity a výzkum a vzdělávání. Z poloviny bude financován ministerstvem pro výzkum a z poloviny ho financuje EuroHPC - Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku tvořený Evropskou komisí, státy EU a soukromými společnostmi.

Výkon počítače bude bude 248 petaflopů, což znamená, že bude schopen vykonat 248 biliard početních výkonů za sekundu. Leonardo se tak zařadí mezi nejvýkonnější počítače světa. V červnu byl za nejvýkonnější počítač světa označen japonský Fugaku s výkonem 415 petaflopů. Cílem je vydláždit cestu k počítači s výkonem 1000 petaflopů, tedy jeden exaflop.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v září oznámila plánované investice osm miliard eur do nové generace superpočítačů v rámci programu digitální dekáda, který má posílit digitální suverenitu Evropy, uvedla agentura DPA.

V Česku má být v prvním čtvrtletí příštího roku spuštěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations VŠB-Technické univerzity Ostrava nejvýkonnější superpočítač v Česku. Nový stroj EURO_IT4I za 14,86 milionu eur bude zřejmě také jedním z deseti nejvýkonnějších v Evropě. V celém světě bude patřit do první padesátky nejsilnějších superpočítačů. Sloužit bude nejen akademické obci, ale také průmyslovým podnikům, sdělila minulý týden ČTK mluvčí IT4Innovations Zuzana Červenková.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď