Strojírenský veletrh obrazem. A za rok opět naživo!

foto

Druhý říjnový týden měl být pro Veletrhy Brno jedním z nejrušnějších týdnů roku, jak tomu naznačovaly přípravy letošního ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu. Aktuální situace však nedovolila zaplnit pavilony stejně jako v minulých ročnících, kdy v průměru navštívilo MSV na 80.000 návštěvníků. Fotografie živého výstaviště z let minulých jsou nejen vzpomínkou, ale především vizí pro rok 2021.

Historický snímek dokazuje, že MSV lákal strojaře i další zájemce do Brna už od svého založení v roce 1959. Tehdy byl v pavilonu Z vystaven i slavný větroň L-13 Blaník. Z akce zahrnující většinu oborů postupně vznikly specializované veletrhy a samotný MSV se transformoval do odborného veletrhu, zaměřeného na budoucnost nejen strojírenství. V roce 2019 se jeho součástí stala poprvé i Česká národní expozice, sdružující jednotlivé státní instituce. K MSV patří také tradiční zahajovací večer spojený s předáváním Zlatých medailí. Dominantním oborem veletrhu zůstává obrábění a tváření, i když na významu nabývají i další oblasti, jako je robotizace a digitalizace.

 

  V loňském roce byla poprvé k vidění expozice Digitální továrna 2.0, která představila digitální řešení pro průmysl budoucnosti. Jeden z výrazných trendů byl zjevný v oboru aditivní výroba, který v posledních letech rychle a dynamicky rostl. Indikátorem byl i zájem o konferenci specializovanou na 3D tisk, která měla být i letos součástí doprovodného programu a která se uskuteční v náhradním termínu. Ukazuje se, že technologie, jako je zmíněný 3D tisk, vhodně doplňují a rozšiřují možnosti standardních technologií, umí vyrobit skoro nevyrobitelné a v některých oblastech, například při odlehčování konstrukcí a dílů, mají velký potenciál.

 

 Jednou ze zajímavých ukázek nových možností na MSV byla výroba třímetrové sochy Tomáše Garrigue Masaryka moderními 3D technologiemi. Předlohou se stala socha TGM původně instalovaná v pavilonu A při slavnostním otevření brněnského výstaviště v roce 1928. Socha samotná se ztratila, jediný sádrový odlitek od Otakara Španiela se však dochoval v depozitáři Národního muzea a posloužil k výrobě hliněné repliky. Základem se stala data získaná 3D scanerem z modelu sochy z pražského depozitáře, samotného frézování se pak ujal průmyslový robot. Sochu v nadživotní velikosti vyrobil přímo před očima návštěvníků, poté už lidská ruka sochaře Ladislava Jezdeby obstarala finální úpravy a dovedla dílo k dokonalosti. Bronzová socha prvního československého prezidenta se na brněnské výstaviště vrátila v říjnu 2019. Samotný prezident TGM navštívil poprvé brněnský areál v červnu 1928.

 

 O směřování příštího ročníku MSV začíná být jasno už nyní. „Jedním z hlavních témat bude opět digitalizace výroby. Dále bude zajímavé sledovat obor 3D tisku, který sehrál i významnou roli v koronavirové krizi. Předpokládám, že diskutovanou oblastí bude cirkulární ekonomika. O udržitelnou výrobu se začíná zajímat stále více firem. Věřím, že firmy představí i technologická řešení, pomocí kterých zvládají překlenout tuto složitou dobu,” říká ředitel MSV Michalis Busios. Mezinárodní strojírenský veletrh 2021 se má uskutečnit od 13. do 17. září.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď