V turbulencích ve světě může být i příležitost k expanzi

foto Jaroslav Výborný (uprostřed) byl po pětiletém funkčním období letos v červenci opět zvolen předsedou představenstva a generálním ředitelem ČEB. Na snímku v České národní expozici na MsV 2019 v Brně./Jaroslav Výborný (in the middle) was again elected the board chairman and the ČEB CEO in July after his five-year term in office. The picture shows him at the Czech national display at the International Engineering Fair (MSV) 2019 in Brno.

Česká exportní banka (ČEB), jejímž hlavním úkolem je doplnit nabídku komerčních bank v oblasti financování exportu českých firem, zaznamenala v době koronavirové krize větší poptávku po financování provozních aktivit přímo v exportních destinacích. Máme větší zájem o financování investic v zahraničí, říká šéf banky Jaroslav Výborný.

Fotogalerie

V poptávce po svých produktech vnímá ČEB určitý obrat. „Dříve byly stěžejními aktivitami naší instituce financování větších projektů ve vzdálenějších teritoriích. Dnes, kvůli limitům které nastaly, protože se nedá cestovat, je tato činnost v útlumu, ale máme větší poptávku po financování provozních aktivit přímo na místě. Jde o financování investic v zahraničí,” uvádí předseda představenstva a generální ředitel ČEB Jaroslav Výborný.

Rychlost a pružnost banky je podle něj důležitá zejména proto, že ve světové ekonomice dochází k turbulencím, které mohou kromě negativ nabídnout v některých regionech i nečekané investiční příležitosti. „Třeba se právě pro naše lokální investory najde atraktivní šance, jak výhodně expandovat. V tomto směru jsme připraveni pomoci,” ubezpečuje Výborný.

Přidanou hodnotu banky vnímá zejména v tom, že ČEB financuje aktivity v odvětvích, která jsou z důvodu korporátních politik nadnárodních bank hůře obsloužitelná, ale jsou pro český stát strategická. „Typickým příkladem je jaderná energetika nebo obranný průmyslu,” připomíná generální ředitel ČEB.

Druhou důležitou oblastí činnosti banky je financování projektů či zakázek, které jsou samy o sobě rizikově přijatelné, ale jsou v teritoriích, která vykazují zvýšenou rizikovost. „Nejsou tudíž pro standardní komerční banky příliš zajímavé,” podotýká Výborný.

Odložením MSV na rok 2021 přišla ČEB o svou každoroční akci číslo jedna. „Byla to pro nás vždycky příležitost potkat se s většinou našich klientů a akcionářů, navíc ve velmi noblesním prostředí. „Většinou tuto příležitost využíváme i k tomu, abychom podepsali smlouvy s významnými partnery na zakázkách, na kterých zrovna pracujme. Zároveň je to pro nás zdroj obchodních příležitostí. Doufáme, že se vše brzy vrátí do zajetých kolejí,” shrnuje ředitel Výborný.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď