Voda je jedním z klíčových témat EXPO 2020

foto Projekt americké Nadace Buoyant

Voda a vodní hospodářství bude zcela jistě jedním z hlavních témat příští světové výstavy EXPO, ať už se uskuteční kdykoli. Podle dosavadního plánu má půlroční akce začít letos v říjnu. Vyvrcholit má Týdnem vody, kde organizátoři chtějí představit úspěšné zásahy do vodního hospodářství, inovace a osvědčená řešení z celého světa.

O osudu světové výstavy se kvůli koronavirové epidemii jedná, nicméně pokud se brány EXPO 2020 otevřou v Dubaji v plánovaném termínu, Týden vody se uskuteční koncem března.

Seznámit bychom se tak mohli s vodárenskou věží západní Afriky, projektem "obojživelného bydlení" nebo řadou inteligentních řešení udržitelnosti v praxi. A to je jen několik příkladů, jak chce dubajská výstava osvětlit význam vody.

Voda je klíčová pro život a přežití lidstva na Zemi. Je nezbytná pro hygienu, zdraví, vzdělávání, podnikání a průmysl. V důsledku změn klimatu je však voda vzácnější, znečištěnější a nepředvídatelnější, píše server www.expo2020dubai.com. Jako světová událost, která chce nalézt řešení některých z nejnaléhavějších problémů světa, EXPO 2020 představí řadu geniálních nápadů, inovací a osvědčených postupů, které řešení již poskytují nebo mají potenciál zlepšit životy lidí a stav planety.

Například Guinea, která je díky své roli zásobárny řek Niger, Senegal a Gambie nazývaná „vodárenskou věží západní Afriky“, chce upozornit na svou stěžejní roli v přístupu k vodě pro celý region. Seychely zase návštěvníkům nabídnou "hluboký ponor" do průkopnického úsilí o ochranu oceánů a rozvoj takzvané modré ekonomiky.

Téma vody se táhne jako červená nit řadou dalších pavilonů, kromě jiných brazilským, kde se návštěvníci budou moci projít "amazonským pralesem", nebo nizozemským, kde odborníci představí řešení spojující vodu, jídlo a energii, jako je technologie využívající sluneční energii k výrobě vody ze vzduchu.

Všechny stavby na EXPO 2020, které na místě po skončení výstavy zůstanou, byly navrženy tak, aby oproti běžným budovám snížily spotřebu pitné vody o 40 procent (nicméně většina dosahuje snížení o 50 i více procent), a to díky takovým nápadům, jako je využití kondenzovaných par z klimatizace pro splachování toalet a zavlažování.

Přidejte k tomu schopnost pavilonu Udržitelnosti shromažďovat v noci vodu ze vzduchu nebo technologii MindSphere společnosti Siemens, která používá senzory k řízení dodávky vody, přizpůsobení zavlažování stavu vlhkosti půdy a upozornění na únik vody, a máte funkční ukázku toho, jak inteligentní města a nejmodernější technologie mohou v budoucnosti pomoci šetřit vodu.

V průběhu 173 dnů EXPO ukáže některé z neotřelých projektů z celého světa, které by mohly inspirovat nejen návštěvníky, ale také vlády a investory.

Bojíte se záplav? Podívejte se na projekt americké Nadace Buoyant. Je jedním z řady příkladů dubajské platformy EXPO 2020 Global Best Practice, která představuje různá řešení největších světových výzev včetně problémů s vodou. Zmíněný projekt "obojživelného bydlení" spočívá v domech, které za sucha stojí na zemi a se stoupající hladinou vodních toků na vodě plují. Jakmile voda opadne, vracejí se do původních pozic. Následující video ukazuje realizaci projektu v deltě řeky Mekong ve Vietnamu.

Dozvědět se více můžete také o marocké neziskové organizaci Dar Si Hmad,

která našla způsob, jak sbírat mlhu. Z ní získanou pitnou vodu dodává potřebným komunitám v marockém pohoří Antiatlas.

Všechny tyto aktivity na EXPO 2020 by měly vyvrcholit Týdnem vody, který má začít 22. března 2021, ve Světový den vody. Jeden ze stěžejních tematických týdnů se zaměří na způsoby zajištění vody pro lidstvo a planetu a připomene světu význam vody a její zásadní postavení pro všechny cíle udržitelného rozvoje.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď