Czechoslovak Group posiluje doma i v cizině

foto

Společnosti Excalibur Army a Tatra Defence Vehicle hlásí úspěšný rok 2019. Díky nim a zastřešujícímu holdingu Czechoslovak Group v republice nejenom zůstala, ale dále se rozvíjí výroba speciálních vozidel jak pro armádu, tak pro policii a hasiče. Investice do výroby a nových technologií budou pokračovat.

Fotogalerie

Lídr na českém trhu s vojenským materiálem, společnost Excalibur Army, dosáhla v roce 2019 odhadem na tržby ve výši 3,1 miliardy korun, zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) překročil 0,3 miliardy. Export se na tržbách podílel z 90 procent. Přesná čísla budou teprve oznámena.

Firma se sídlem ve Šternberku, která je součástí průmyslového holdingu Czechoslovak Group, se specializuje na výrobu, opravy a modernizace speciální pozemní techniky. Založena byla v roce 1995. Loni zaměstnávala 430 pracovníků.

Milionové zakázky pro Indonésii, velké investice doma v továrně

Výčet nejvýznamnějších zakázek Excalibur Army za minulý rok zahrnuje dodávky nižších desítek obojživelných mostních vozidel M3 ve spolupráci s nadnárodní společností GDELS pro indonéské ozbrojené síly v hodnotě desítek milionů dolarů. Excalibur Army získala dále pro Indonésii zakázku v hodnotě desítek milionů korun na dvě desítky obrněných vozidel Pandur II. Excalibur Army zajišťuje zakázku po obchodní stránce, výrobu vozidel má na starosti Tatra Defence Vehicle coby držitel výrobní licence na vozidla Pandur II 8x8.

Excalibur Army exportovala loni do ciziny i desítky kusů obrněných vozidel BVP-1 v hodnotě milionů dolarů. Pro zahraničního zákazníka společnost provedla opravu 15 kusů obrněných vozidel BVP-2 v hodnotě milionů dolarů, nebo dokončila – taktéž pro odběratele v zahraničí – zakázku renovace a generálních oprav desítek kusů tanků T-55 opět v hodnotě milionů dolarů. Vedle toho získal podnik smlouvu na dodávku zbraní a munice za miliony dolarů rovněž do zahraničí a na dodávku náhradních dílů pro jednoho afrického zákazníka.

V roce 2019 investovala firma v šternberském závodě do redesignu výrobní haly pro kolovou techniku a do souvisejícího přesunu horizontálních obráběcích strojů. Vybudovala nový sklad a showroom svých produktů a zahájil výstavbu nového vývojového centra.

Tři premiéry na podvozcích Tatra

V roce 2019 představil podnik tři hlavní novinky. Šlo o mostní automobil AM-70 EX na podvozku Tatra, vyprošťovací a odsunový automobil TREVA-15 rovněž na podvozku Tatra a obrněné vozidlo Patriot II 4x4, které opět využívá podvozkovou platformu Tatra.

Vysoké tempo vývoje nových produktů pokračovalo v Excalibur Army po celý loňský rok, v posledních letech vznikají ve firmě průměrně tři projekty ročně. Kromě výroby a modernizace strojů, zbraní a munice pro potřeby bezpečnostních složek, k nimž dodává společnost náhradní díly a kompletní servis, je společnost rovněž výrobcem a dodavatel techniky pro záchranné složky. V roce 2019 se například pracovalo na dekontaminačním vozidle DECON-17, hotovo má být v blízké době. Dokončen byl také vývoj a výroba hasičského pancéřovaného speciálu Triton pro HZS ČR, který společnost hasičům předala v polovině února tohoto roku.

Pandury a TITUSy: z Kopřivnice do výzbroje české armády

Další stěžejní člen Czechoslovak Group, společnost Tatra Defence Vehicle (TDV), oznamuje za loňský rok tržby 825 milionů korun a EBITDA 44,3 milionů korun. I v tomto případě jde o předběžné výsledky. Kopřivnický specialista na Pandury II 8x8 a jiná obrněná vozidla byl slavnostně otevřen v roce 2016. Představuje první zcela nový podnik obranného průmyslu, který vznikl v tuzemsku v posledních 30 letech. Firma má exkluzivní práva na výrobu, prodej a údržbu rodiny obrněných vozidel Pandur II pro Českou republiku a další vybrané trhy ve východní Evropě a Asii.

K nejvýznamnějším projektům uplynulých měsíců patřila dodávka nových speciálních verzí vozidel Pandur II (KOVS a KOVVŠ) pro Armádu České republiky v celkové hodnotě 1,7 miliardy korun. Vozidla loni na podzim prošla vojskovými zkouškami, první kusy armáda slavnostně převzala na začátku letošního února. Zbývající speciální pandury TDV dodá armádě v tomto roce přesně podle plánu vyplývajícího ze smlouvy z roku 2017. Další velmi důležitou částí portfolia společnosti TDV je výroba pancéřovaných kabin pro automobily Tatra, jejichž vývoj společnost v minulém roce dokončila a zahájila výrobu.

V minulém roce TDV pokračovala v zajišťování servisních služeb pro pandury zařazené ve výzbroji české armády, a to na základě smlouvy z roku 2017. Ta byla podepsána na tři roky s tím, že ministerstvo obrany může celkově čerpat servisní služby do výše 900 milionů korun bez DPH.

Ministerstvo obrany loni podepsalo i kontrakt na výrobu a dodávky vozidel TITUS pro českou armádu v hodnotě 4,5 miliardy korun. V tomto projektu má Tatra Defence Vehicle úlohu hlavního systémového integrátora. V současnosti vyvíjí speciální nástavby na vozidla, bude zajišťovat celkovou kompletaci vozidel a také výrobu nástaveb i instalaci elektronického vybavení do jejich interiéru.

Minulost, přítomnost a budoucnost v areálu jedné průmyslové zóny

Díky běžící výrobě speciální verzí vozidel Pandur II pro Armádu České republiky, dodávkám pandurů pro Indonésii, produkci nových pancéřovaných kabin pro automobily Tatra a projektu TITUS se TDV mění z konstrukčně-projekční společnosti se servisními kapacitami v plnohodnotného výrobce speciální vojenské techniky.

Společnost proto plánuje další investice do výroby a nových technologií. V minulém roce Tatra Defence Vehicle investovala především do rozšíření svařovacích kapacit a vývoje vlastních dílenských přípravků.

Společnost Tatra Defence Vehicle sídlí v tatrovácké průmyslové zóně, tedy v blízkosti automobilky Tatra Trucks, se kterou spolupracuje na některých projektech. Jde ovšem o samostatné firmy s rozdílnou vlastnickou strukturou. V blízkosti areálu TDV se nachází objekt bývalé slévárny, v němž je budováno nové muzeum nákladních automobilů Tatra, které doplní stávající muzeum sídlící v centru Kopřivnice.

Co je holding CZECHOSLOVAK GROUP

Skupina navazuje na tradici československého průmyslu, který podporuje a rozvíjí aktivity tradičních i nových českých a slovenských společností v oblasti civilní i obranné průmyslové produkce. Portfolio holdingu zahrnuje výrobu a prodej strojírenských produktů pro automobilový, železniční, letecký či hodinářský průmysl, výrobu speciálních vozidel, nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů či munice. Skupina klade silný důraz na kvalitu svých produktů a služeb a na exportní aktivity. S produkty společností holdingu se lze setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se neustále rozrůstá.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď