ČR za pět milionů korun nakoupí materiální pomoc pro Čínu

foto Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček informoval 4. února 2020 na briefingu v Praze o humanitární pomoci Číně v souvislosti s šířením koronaviru.

Praha - Česko za pět milionů korun nakoupí materiální zdravotnickou pomoc pro Čínu na boj proti koronaviru. Pořízení pomoci od českých firem neohrozí dostupnost ochranných pomůcek na českém trhu, řekl dnes novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Dalších pět milionů korun pomoci podle něj poskytne Česko Světové zdravotnické organizaci (WHO) na aktivity pro boj s koronavirem v Číně. Vláda schválila poskytnutí pomoci ve výši deseti milionů korun v pondělí.

"Do Číny nepoputují peníze. Naším cílem je pomoci Číně především materiálně," řekl Petříček. Ministerstvo zahraničí podle něj jedná s českými výrobci ochranných pomůcek, jako jsou respirátory, rukavice nebo ochranné oděvy. Podle něj bude do 48 hodin jasné, jaký materiál může Česko do Číny poslat. Ministr zdůraznil, že diplomacie je v kontaktu s čínskou ambasádou, aby znala potřeby čínské strany, a pomoc tak byla účelná. Vyjádřil také pochyby o možnosti poslání vyřazených českých sanitních vozů do Číny, podle něj by to bylo drahé a trvalo by to příliš dlouho.

"Zbývajících pět milionů bude použito prostřednictvím Světové zdravotnické organizace. WHO nyní pomáhá Číně zvládat epidemii z krizového fondu, nicméně v nejbližší době přijde výzva, aby se členské státy zapojily do pomoci," řekl Petříček. "Zvažuje se také možnost, že z naší pomoci přes Světovou zdravotnickou organizaci by mohlo být hrazeno i případné vyslání českých expertů," doplnil.

Petříček uvedl, že ministerstvo zahraničí v současnosti eviduje v Číně 141 českých občanů, zhruba stovka z nich vyjádřila přání vrátit se kvůli epidemii do vlasti. Ministerstvo jim doporučuje využít do konce týdne komerční linky, než budou přímé lety z Číny do Česka zastaveny. "Pokud to bude nutné, samozřejmě je vláda připravena zvážit možnost vyslání vládního speciálu, nicméně do konce tohoto týdne mohou čeští občané opustit Čínu klasickými lety," řekl ministr.

Všech 48 testů na koronavirus v ČR bylo negativních

Všechny výsledky testů na koronavirus v Česku jsou k dnešnímu ránu negativní. Odborníci jich zatím provedli 48. Na svém twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Celosvětově je nakažených více než 20.000 lidí, zemřelo 425 osob. První oběť koronaviru zaznamenali v Hongkongu.

Do české statistiky je už započítána i pětice Čechů, kteří se do vlasti vrátili v noci na pondělí. Z Číny do Evropy je dopravil francouzský vládní speciál. Ani u nich testy koronavirus nepotvrdily. Dál ale zůstanou dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce.

České úřady evidují ještě více než 100 občanů ČR, kteří se chtějí vrátit z Číny do vlasti. Tito lidé však nejsou v ohnisku nákazy koronavirem. Pokud by se nestihli vrátit před nedělním přerušením leteckých spojů s Čínou, stát bude připraven vyslat pro ně vládní speciál.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že počet potvrzených případů bude dál stoupat, protože tisíce odebraných vzorků se zkoumá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 29. března 2020

Očekáváme v 13:00 9°C

Celá předpověď