MMF očekává zrychlení růstu ekonomiky SAE na 2,5 %, pomůže i EXPO 2020

foto Největší laserová show na jedné budově - na 828 metrů vysokém mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji.

Ekonomika Spojených arabských emirátů je v dobré kondici, tempo jejího růstu se v příštím roce bude zrychlovat a dosáhne 2,5 procenta. Ve svém posledním hodnocení této země to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Vyzdvihl přitom přínos hospodářské politiky tamní vlády včetně uspořádání Všeobecné světové výstavy EXPO 2020, která se uskuteční od 20. října 2020 do 10. dubna 2021.

„Po náročném období se ekonomika SAE zotavuje. Díky fiskálním stimulům a výstavě EXPO 2020 by růst neropných sektorů mohl v letošním roce překročit jedno procento a příští rok se zvýšit až na zhruba tři procenta, což je nejvíce od roku 2016. Celkové zvýšení hrubého domácího produktu (HDP) by v roce 2020 mělo činit 2,5 procenta,“ píše MMF.

Pro ekonomiku SAE je podle MMF stěžejní rozvoj mimo oblast ropného průmyslu. Země tedy musí tyto sektory podporovat, a to včetně malých a středních podniků. Klíčovým úkolem je rovněž zabezpečit dostatečnou úsporu ropného bohatství pro budoucí generace a zmírnit krátkodobé výkyvy.

Vláda SAE už podnikla v tomto směru řadu důležitých kroků. Mimo jiné snížila náklady na zahájení podnikání, zavedla nový systém pro platební neschopnost nebo podpořila finanční inkluzi. Ve vybraných sektorech umožnila zahraničním subjektům stoprocentní vlastnictví.

MMF doporučuje vládě přijmout širší reformy, zřídit agenturu odpovědnou za podporu malých a středních podniků, nebo omezit účasti státu v nestrategických sektorech. To by podpořilo konkurenci a posílilo rozvoj soukromého sektoru.

Co se týče fiskální politiky, fond vyzval Spojené arabské emiráty, aby zvýšily úspory s úmyslem zachovat bohatství pro budoucí generace. Fond nicméně poukázal na nutnost udržování rovnováhy mezi krátkodobými a dlouhodobými cíli.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď