18. kolo: Vedoucí Sparta si drží šestibodový náskok před Plzní

foto Utkání 18. kola hokejové extraligy: HC Vítkovice Ridera - HC Kometa Brno, 15. listopadu 2019 v Ostravě. Zleva Ondřej Roman z Vítkovic a Tomáš Plekanec z Brna.

Praha - Hokejisté Sparty zdolali v 18. kole Tipsport extraligy doma Hradec Králové 2:1 a drží si v čele tabulky šestibodový náskok před druhou Plzní, která před vlastním publikem zdolala v západočeském derby Karlovy Vary 4:3. Na třetí pozici se posunul mistrovský Třinec, který zdolal Mladou Boleslav 3:0. První nulu v nejvyšší soutěži si připsal Petr Kváča, který se stal novou jedničkou Ocelářů poté, co v klubu skončil kvůli porušení životosprávy reprezentační gólman Patrik Bartošák.

Sparta naplno bodovala počtvrté za sebou a vyhrála 13 z posledních 14 utkání. Východočeši, kteří vedli 1:0, naopak prohráli potřetí za sebou. Duel rozhodl v 48. minutě útočník Jan Buchtele.

Plzeň si upevnila pátou výhrou v západočeském derby za sebou druhou pozici v tabulce. Energie se nejprve třemi trefami v prostřední části dostala po prohrané první třetině do vedení, ale domácí si díky dvěma využitým přesilovkám, kdy vždy skóroval Luboš Rob, vzali vedení zpět. Rozhodující gól padl v čase 56:10. Plzeň tak vyhrála počtvrté v řadě a Energie naopak potřetí za sebou nebodovala.

Kváča kryl 27 střel a navrch si připsal asistenci u třetí branky. Góly Ocelářů vstřelili Aron Chmielewski, Štěpán Novotný a Vladimír Dravecký. Úřadující mistr nedostal gól ve druhém utkání za sebou. Předchozí nulu Třince si připsal Bartošák, který se dohodl s Oceláři na ukončení kontraktu. Účastník letošního mistrovství světa přerušil kariéru kvůli psychickým problémům, které řešil alkoholem, a rozhodl se podstoupit léčení.

Vítkovice udolaly Brno 4:3 po nájezdech, přestože už prohrávaly o tři góly. Během devíti minut třetí části však Ostravané dokázali srovnat na 3:3 a Roberts Bukarts druhým gólem v utkání pak rozhodl i samostatné nájezdy. Kometa utrpěla čtvrtou porážku v řadě.

Liberec porazil na svém ledě Litvínov hladce 6:1 a připsal si čtvrtou výhru v řadě. Předposlední Verva naopak prohrála sedmý z posledních devíti zápasů. Třemi body za dvě branky a jednu přihrávku se blýskl útočník Libor Hudáček a tři asistence si připsal Michal Bulíř. Vítězný extraligový debut prožil brankář Dominik Hrachovina, který přišel na sever Čech z Ambri-Piotty.

Olomouc vyhrála na ledě Pardubic 2:1 v prodloužení a po sérii čtyř porážek uspěla podruhé za sebou venku. Hostující tým byl po gólu Tomáše Dujsíka blízko k zisku tří bodů, ale necelé tři minuty před koncem třetí třetiny vyrovnal Radoslav Tybor. Prodloužení trvalo jen 19 vteřin, než se prosadil dorážející Pavel Musil.

Kladno porazilo Zlín těsně 1:0. Rytíři vyhráli třetí z posledních čtyř utkání, Berany přeskočili v tabulce a jsou jedenáctí. Rozhodl gól Ladislava Zikmunda, který se prosadil již v šesté minutě po nahrávce Jaromíra Jágra. První čisté konto v české nejvyšší soutěži uhájil díky 29 zákrokům slovenský brankář Denis Godla.

Výsledky 18. kola hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - BK Mladá Boleslav 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 24. Chmielewski (O. Kovařčík), 47. Š. Novotný (Hrňa, Dravecký), 60. Dravecký (D. Musil, Kváča). Rozhodčí: Mrkva, Stolc (Rak.) - Hlavatý, Tschrepitsch (Rak.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 4497.

HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 4:3 (1:0, 1:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 7. Budík (V. Němec, Kantner), 37. Rob (Moravčík), 52. Gulaš (Kracík), 57. Rob (Gulaš, Čerešňák) - 24. Skuhravý (Vondráček, Šenkeřík), 28. Flek (T. Rachůnek), 35. Raška (T. Kubalík, Eminger). Rozhodčí: Pešina, Hradil - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 6521.

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 6:1 (0:0, 3:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 30. L. Hudáček (Derner, Bulíř), 33. Filippi (Lenc, Bulíř), 33. J. Vlach (A. Musil), 44. Ordoš (L. Hudáček, Bulíř), 56. Šmíd (Bulíř, Hanousek), 59. L. Hudáček (Ordoš) - 23. Baránek (M. Hanzl). Rozhodčí: Šír, Horák - L. Kajínek, Špringl. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 6595.

HC Vítkovice Ridera - HC Kometa Brno 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 0:2, 3:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 44. P. Zdráhal (Dej, Trška), 45. Š. Stránský (P. Zdráhal), 53. Roberts Bukarts (P. Zdráhal), rozhodující sam. nájezd Robert Bukarts - 9. Plekanec (Pyrochta, J. Hruška), 23. Zaťovič (Svačina, P. Holík), 32. Pyrochta (Plekanec, J. Hruška). Rozhodčí: Bejček, Stano (SR) - Hynek, D. Klouček. Vyloučení: 7:4, navíc Šidlík 10 - Plekanec oba 10 min. Využití: 0:3. Diváci: 4923.

Rytíři Kladno - PSG Berani Zlín 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 6. Zikmund (Jágr, Austin). Rozhodčí: Lacina, Pražák - J. Ondráček, Špůr. Vyloučení: 7:9. Bez využití. Diváci: 4016.

HC Dynamo Pardubice - HC Olomouc 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 58. Tybor (Mandát) - 4. Dujsík (Irgl, Burian), 61. P. Musil (Klimek). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal - Kis, Lučan. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 7218.

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 23. Smejkal (Řepík), 48. Buchtele (Forman, Pech) - 10. F. Pavlík. Rozhodčí: Hodek, M. Sýkora - Komárek, J. Frodl. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 9772.

1. Sparta Praha 19 10 5 1 3 73:46 41
2. Plzeň 17 11 0 2 4 62:45 35
3. Třinec 19 10 1 2 6 66:48 34
4. Brno 18 9 2 2 5 53:47 33
5. Mladá Boleslav 18 9 2 1 6 51:39 32
6. Liberec 17 9 2 0 6 62:56 31
7. Karlovy Vary 19 9 1 1 8 64:51 30
8. Hradec Králové 19 7 2 1 9 49:55 26