17. ligové kolo: Plzeň vyhrála na Slovácku, Baník porazil Budějovice

foto Utkání 17. kola první fotbalové ligy: 1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň, 5. prosince 2021 v Uherském Hradišti. Zleva Václav Jurečka ze Slovácka, Michal Kohút ze Slovácka a Pavel Bucha z Plzně.

Praha - Fotbalisté Plzně zvítězili ve šlágru 17. kola první ligy na hřišti Slovácka 2:1 a z druhého místa v tabulce dál ztrácejí tři body na vedoucí Slavii. Ostrava porazila České Budějovice hladce 4:1, Mladá Boleslav nečekaně podlehla Pardubicím 2:3. Jablonec vyhrál navzdory dvojnásobnému oslabení 2:1 na půdě Bohemians 1905 a naplno bodoval po devíti kolech.

Plzeň poslal na Slovácku už po 45 sekundách do vedení Milan Havel, který se postaral o nejrychlejší gól ligové sezony. Rekord v samostatné nejvyšší soutěži drží bývalý útočník Vratislav Lokvenc, jenž v roce 1994 skóroval už po necelých 11 sekundách hry. Druhou branku Západočechů přidal v 68. minutě desátou trefou v ligovém ročníku nejlepší střelec Jean-David Beauguel, v nastavení už jen snížil střídající Ondřej Šašinka.

Sudí Ondřej Pechanec za stavu 0:1 neuznal Slovácku po konzultaci s videorozhodčím dvě branky, první kvůli údajné ruce a druhou pro ofsajd. Tým z Uherského Hradiště poprvé v ligové sezoně doma ztratil body, v posledních dvou kolech prohrál a na čtvrtém místě tabulky má už jen tříbodový náskok na pátou Ostravu.

Baník si s přehledem poradil s Českými Budějovicemi a v posledních šesti kolech bodoval. Slezané o výhře rozhodli třemi góly hned v úvodní půlhodině, kdy se postupně trefili Jiří Klíma, Jiří Fleišman a David Buchta. V 85. minutě snížil střídající Michal Škoda, ale poslední slovo měl vzápětí domácí Nemanja Kuzmanovič. Jihočeši venku v lize potřetí za sebou nebodovali a nenavázali na minulé překvapivé vítězství nad Slováckem.

Jablonec dostal v Ďolíčku v osmé minutě do vedení Tomáš Čvančara, těsně před pauzou pak zvýšil David Houska. Ačkoliv hosté dohrávali duel bez vyloučených Tomáše Malínského a Václava Pilaře, Bohemians se v závěru podařilo jen snížit zásluhou Petra Hronka.

Jablonec se v tabulce posunul na 12. místo a úspěšně se naladil na čtvrteční závěrečný duel ve skupině Evropské konferenční ligy na hřišti Kluže. Pražané mají o dva body více než soupeř a jsou jedenáctí.

Pardubičtí rozhodli v Mladé Boleslavi už v úvodních 18 minutách, kdy se trefili dvakrát Mojmír Chytil a jednou Cadu. Další Brazilec Ewerton krátce po změně stran snížil a poslední slovo měl v druhé minutě nastavení střídající domácí útočník Daniel Fila.

Východočeši venku v nejvyšší soutěži podruhé za sebou vyhráli a Boleslav v lize na čtvrtý pokus poprvé porazili. V tabulce jsou nadále čtrnáctí s náskokem šesti bodů na patnácté Teplice. Mladoboleslavští nebodovali po dvou vítězstvích a nevyužili šanci poskočit do elitní šestky.

Už v sobotu obhájce titulu Slavia vyhrála v Olomouci 1:0, Sparta zvítězila v Karviné 2:1, Liberec porazil Hradce Králové 1:0 a Teplice rozstřílely Zlín 4:1. Po zpřísnění opatření proti koronaviru smělo ve druhém kole po sobě do hledišť maximálně jen 1000 diváků.

Statistika nedělních zápasů 17. ligového kola:

Baník Ostrava - Dynamo České Budějovice 4:1 (3:0)

Branky: 2. Klíma, 7. Fleišman, 27. Buchta, 87. Kuzmanovič - 85. Škoda. Rozhodčí: Batík - Horák, Pochylý - Zelinka (video). ŽK: Klíma - Bassey, Králik, Vais, Van Buren. Diváci: 1000 (omezený počet).

FK Mladá Boleslav - FK Pardubice 2:3 (0:3)

Branky: 56. Ewerton, 90.+2 Fila - 10. a 18. Chytil, 8. Cadu. Rozhodčí: Orel - Hurych, Šimáček - Adámková (video). ŽK: Preisler - Cadu, Čihák. Diváci: omezený počet.

Bohemians Praha 1905 - FK Jablonec 1:2 (0:2)

Branky: 84. Hronek - 8. Čvančara, 45.+1 Houska. Rozhodčí: Szikszay - Mokrusch, Arnošt - Franěk (video). ŽK: Nový, Le Giang, Květ - Malínský, Pilař. ČK: 64. Malínský, 68. Pilař. Diváci: 1000 (omezený počet).

1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň 1:2 (0:1)

Branky: 90.+2 Šašinka - 1. Havel, 68. Beauguel. Rozhodčí: Pechanec - Kotík, Vodrážka - Machálek (video). ŽK: Sýkora, Bucha, Mosquera (všichni Plzeň). Diváci: 991 (omezený počet).

1. Slavia 17 14 2 1 46:11 44
2. Plzeň 17 13 2 2 33:13 41
3. Sparta 17 12 3 2 40:21 39
4. Slovácko 17 11 2 4 34:19 35
5. Ostrava 17 9 5 3 35:22 32
6. Hradec Králové 17 6 6 5 22:23 24
7. Mladá Boleslav 17 7 2 8 28:26 23
8. Liberec 17 7 2 8 17:23 23