Do čela vědecké rady Grantové agentury navržen genetik Doležel

foto Organizátoři 17. ročníku ocenění Česká hlava pro nejlepší české vědce a techniky představili 23. listopadu 2018 v Praze novinářům laureáty, kteří ocenění převezmou na galavečeru 25. listopadu. Na snímku je rostlinný genetik Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, laureát Národní ceny vlády.

Praha - Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) navrhla kompletně obměnit vědeckou radu Grantové agentury ČR. Do čela dvanáctičlenné vědecké rady navrhla v tajné volbě genetika Jaroslava Doležela, který minulý týden převzal hlavní Národní cenu vlády Česká hlava. O dnešním zasedání RVVI pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) informoval ČTK úřad vlády. Vědeckou radu Grantové agentury jmenuje vláda.

Předsedou vědecké rady Grantové agentury je nyní profesor Českého vysokého učení technického (ČVUT) Zdeněk Bittnar, místopředsedou rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Mezi členy je fyziolog a senátor Václav Hampl nebo filozof Jan Sokol. Funkční období členů vědecké rady je čtyřleté, jmenováni mohou být maximálně na dvě funkční období po sobě.

Novými členy vědecké rady se podle návrhu RVVI vedle Doležela mají stát profesoři Pavel Exner, Martin Hartl, Štěpán Jurajda, Bengt Nordén, Jana Roithová, Helmut Schwarz, Avner Shaked, Petr Sommer, Aleksi Šedo, František Štěpánek a Jiří Zeman. Grantová agentura vznikla v roce 1993, její pětičlenné předsednictvo schvaluje vyhlášení veřejných soutěží ve výzkumu a vývoji a rozhoduje o udělení grantů vědeckým projektům. Vědecká rada je koncepčním orgánem agentury, navrhuje předsednictvu ustavení a zaměření oborových komisí a vyhodnocuje vědeckou úroveň Grantové agentury.

Rada pro výzkum, vývoj a inovace dnes také uvolnila 100 milionů korun na vědecké projekty, které těsně nezískaly granty Evropské výzkumné rady (ERC). Podle místopředsedy RVVI Karla Havlíčka jde o mimořádný krok. "Prostředky jdou ze schváleného národního rozpočtu na výzkum a vývoj, aniž bychom navýšili celkové výdaje. Využili jsme po dohodě s ministerstvem financí nespotřebované výdaje z kapitoly Grantová agentura ČR," doplnil.

Babiš v rozpravě se členy RVVI a jejího mezinárodního poradního orgánu potvrdil cíl učinit Česko do roku 2030 inovačním lídrem EU, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. Jako nezbytné doprovodné kroky premiér jmenoval mimo jiné změny v oblasti financování i hodnocení výzkumu, digitalizaci státu, podporu excelentních inovačních center nebo udělování investičních pobídek v ČR napříště výlučně firmám, jejichž činnost je spojena s výzkumem a vývojem. Koncepci plánu připravuje místopředseda RVVI Havlíček.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 17. července 2019

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď