Evropská komise chce vyčlenit na vědu a inovace 100 miliard eur

foto Znak eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu. Ilustrační foto.

Brusel - Evropská komise (EK) dnes navrhla vyčlenit na investice do vědy, výzkumu a inovací 100 miliard eur (2,5 bilionu korun). Návrh se týká příštího rozpočtového období 2021-2027. Dosavadní unijní program podpory vědy a výzkumu Horizon 2020 podle komise nahradí nový program nazvaný Horizon Europe. Jeho cílem je udržet EU v čele globálního výzkumu a inovací, uvedla komise v prohlášení. Dodala, že její návrh je na tomto poli dosud nejambicióznější.

"Investovat do výzkumu a inovací znamená investovat do budoucnosti Evropy," uvedl místopředseda EK Jyrki Katainen. Peníze z EU podle něj umožnily spolupráci vědeckých týmů z různých zemí a různých odvětví. S programem Horizon Europe chce komise na tento úspěch navázat, dodal Katainen, jenž je zodpovědný za pracovní místa, růst, investice a konkurenceschopnost.

Komisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas upřesnil, že komise chce také modernizovat financování průlomových inovací v Evropě. Proto navrhla vytvoření nové Evropské rady pro inovace. Podle představ komise to bude jednotné kontaktní místo, které umožní nejslibnějším průlomovým technologiím s velkým potenciálem dostat se z laboratoří a uplatnit se na trhu. Má rovněž napomoci začínajícím podnikům a společnostem, které přijdou s nejlepšími inovacemi, rozšiřovat jejich nápady. Nová rada má doplňovat činnost již fungujícího Evropského inovačního a technologického institutu.

Komise také navrhla nové cíle, na které se má výzkum zaměřit. "Půjde například o boj proti rakovině, čistou dopravu nebo oceány bez plastů," uvedla komise. Dodala rovněž, že chce zdvojnásobit podporu těm členským státům, které ve využívání svého výzkumného a inovačního potenciálu zaostávají.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 5:00 12°C

Celá předpověď