Ministrem školství má být náměstek Plaga z ANO, potvrdil ČT Babiš

foto Ilustrační foto - Ministryně školství Kateřina Valachová (druhá zleva) předala 11. prosince v Praze ve Velké aule Karolina jmenovací dekrety novým profesorům a profesorkám. Na snímku vlevo je Ivana Oborná, která byla na návrh vědecké rady Univerzity Palackého v Olomouci jmenována profesorkou pro obor gynekologie a porodnictví. Vpravo je náměstek ministryně pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Robert Plaga.

Praha - Ministrem školství ve vládě Andreje Babiše (ANO) má být náměstek ministerstva zodpovědný za vysoké školy Robert Plaga (ANO). Babiš to dnes řekl v České televizi. Oficiálně jsou tak již potvrzeni všichni adepti na ministry v patnáctičlenné menšinové vládě hnutí ANO. Společně se podle Babiše neformálně sejdou již během příštího týdne, aby probrali první úkoly vlády.

Devětatřicetiletý Plaga je v současnosti náměstkem ministra školství pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu a také členem zastupitelstva města Brna. V roce 2016 byl také zvolen do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Funkce se ale po volbách vzdal kvůli souběhu funkcí, který je podle výkladu ministerstva vnitra v rozporu se zákonem.

Babiš, jehož ANO vyhrálo volby, chce sestavit menšinový kabinet doplněný o nestraníky. Prezident Miloš Zeman tento návrh podpořil. Babiše jmenuje Zeman premiérem 6. prosince a Babišovu vládu o týden později. Se všemi navrženými členy své vlády se chce Babiš během příštího týdne sejít. "Je dobré, abychom se představili. Už budeme konzultovat a probírat první úkoly a rozhodnutí, která chceme udělat," řekl předseda ANO ČT.

V Babišově vládě bude devět ministrů, kteří dosud v kabinetu nezasedali. Mezi členy kabinetu budou čtyři ženy. Ve vládě budou pokračovat dosavadní členové vlády za ANO, tedy ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr dopravy Dan Ťok, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a také Martin Stropnický a Karla Šlechtová. Stropnického na postu ministra obrany ale vystřídá Šlechtová a Stropnický se má přesunout na ministerstvo zahraničí.

Novými členy vlády mají být kromě Plagy ještě Babišův poradce a poslanec ANO Adam Vojtěch jako ministr zdravotnictví, muzikolog Ilja Šmíd jako ministr kultury a poslankyně za ANO Klára Dostálová jako ministryně pro místní rozvoj. Ministryní financí bude dosavadní náměstkyně úřadu Alena Schillerová, ministerstvo průmyslu má řídit manažer Siemensu v Česku Tomáš Hüner a ministryní práce a sociálních věcí má být radní pro zdravotnictví Středočeského kraje Jaroslava Němcová. Kandidátem na ministra vnitra je bývalý náměstek úřadu Lubomír Metnar a na ministra zemědělství majitel koncernu Úsovsko Jiří Milek.

Přehled pravděpodobných členů budoucí vlády Andreje Babiše:

Předseda vládyAndrej Babiš
Ministr dopravyDan Ťok
Ministryně financíAlena Schillerová
Ministr kulturyIlja Šmíd
Ministryně obranyKarla Šlechtová
Ministryně práce a sociálních věcíJaroslava Němcová
Ministryně pro místní rozvojKlára Dostálová
Ministr průmyslu a obchoduTomáš Hüner
Ministr spravedlnostiRobert Pelikán
Ministr školstvíRobert Plaga
Ministr vnitraLubomír Metnar
Ministr zahraničíMartin Stropnický
Ministr zdravotnictvíAdam Vojtěch
Ministr zemědělstvíJiří Milek
Ministr životního prostředíRichard Brabec

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 20. října 2018

Očekáváme v 5:00 10°C

Celá předpověď