15 let v EU: V DOXu se vzpomínalo, hodnotilo a přálo

foto Eurokomisařka Věra Jourová hovoří k hostům slavnostního večera, který se konal v pražském centru DOX u příležitosti 15 let od vstupu Česka do EU.

Slovem a hudbou si připomněli pozvaní hosté 15 let, které uplynuly od vstupu České republiky do Evropské unie. Do DOX Centre for Contemporary Art v pražských Holešovicích dorazily v předvečer 1. máje současní a bývalí politici, představitelé republiky v institucích EU, podnikatelé a novináři.

Fotogalerie

„Evropská unie je mírový projekt. Díky ní je v Evropě 75 let mír, a mír je to nedůležitější a nejcennější,” připomněl předseda vlády Andrej Babiš. Z tohoto důvodu není téma členství v unii v tuzemsku téma ani k diskusi, ani k referendu. „Je to nezpochybnitelné a nezvratné,” uvedl.

To však nevylučuje kritický přístup, je-li třeba. „Největším přínosem EU je kromě míru jednoznačně přístup na společný evropský trh a to, že jsme jeho pevnou součástí. Jsme tradiční průmyslová otevřená ekonomika a tento trh je pro nás zásadní. Díky unii máme kam vyvážet a firmy z EU u nás mohou investovat. Teprve členství v unii ujistilo zahraniční investory o tom, že jsme politicky stabilní, že jsme fungující tržní ekonomika s vládou práva a institucí, zdůraznil premiér.

Premiér Andrej Babiš. Za přínos dále označil přísun evropských peněz, ale s dovětkem, že si není jistý, zda jsme je vždy dokázali správně použít. „Podle mého soudu jsme měli více podporovat infrastrukturní projekty, především výstavbu silnic a železnic,” řekl. Mezi další velké úspěchy zařadil studentské výměnné pobyty Erasmus a příslušnost k schengenskému prostoru bez hranic. „Chceme také rozšíření EU o země západního Balkánu,” dodal.

EU popřál do budoucna důležitější roli v mezinárodních otázkách a při vyjednávání obchodních dohod. „Žádné z minusů nezakládá důvod z unie odcházet, Kritický postoj je pro nás výzvou k tomu, abychom byli v unii aktivní. Pokud nám vadí přílišná regulace, musíme získat větší vhled do toho, jak se tato regulace rodí,” upozornil Babiš.

Závěrem ubezpečil, že Česká republika nesleví z svého postoje vůči přerozdělování uprchlíků. „Chceme jasnou a neprodyšnou vnější hranici EU. Sami si budeme vybírat, kdo u nás bude žít. Azyl budeme udělovat podle našich zákonů,” prohlásil.

Eurokomisařka Věra Jourová, která má na starosti spravedlnost, spotřebitele a rovnost žena mužů, vidí Evropskou unii jako unikátní a úspěšný projekt. „Je to o spolupráci, o hledání řešení, o společné snaze čelit tlakům, které přicházejí zvenčí,” sdělila. Pohnutky ke vstupu byly podle ní různé. „Jistě jsme se chtěli mít dobře jako na západě, a toto se velmi dobře naplňuje. Jsme EU o třetinu bohatší, 85 procent našeho exportu jde do unie. Získali jsme přes 740 miliard eur z evropských fondů. Toto je zásadní vklad unie,” vypočetla.

Evropa, pokračovala, už nesmí být místem, kde je vítězů a poražených. „Myslím, že při skepsi a kritice vůči EU podceňujeme možnost svobodného pohybu práce v unii, studia a to, že celý celý společný prostor je nám k dispozici. Stejně tak my nabízíme ten náš. Vstupem do EU jsme získali jistou pečeť kvality, hned po vstupu s otevřely brány pro zahraniční investory. Evropská unie je prostor, který nás táhne nahoru,” shrnula Jourová.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček. Ministr zahraniční Tomáš Petříček chápe 15leté výročí jako trojí příležitost: „Zachytit aktuální stav, ohlédnout se zpět a podívat se do budoucnosti.” České členství v EU hodnotí jako ukotvené, blížící se evropské volby bere jako šanci pro aktivní a nepředpojatou komunikaci o tom, co unie skutečně je, čemu s věnuje a co plánuje. U voleb by si přál vyšší účast než v minulosti.

Za důležitý mezník označil odchod Velké Británie. „S ohledem na tuto skutečnost je z pohledu České republiky klíčové, aby neutrpěly obchodně ekonomické vztahy. Aby se podařilo nastavit efektivní spolupráci ve vnější a vnitřní bezpečnosti, ve vědě, výzkumu a vzdělání,” uvedl.

Brexit se nutně promítne do sestavování příštího unijního rozpočtu, který ukáže, co bude EU schopna a ochotna financovat. „Naší prioritou zůstávají politiky podporující soudržnost a ekonomickou a sociální konvergenci. Nesmíme připustit, aby se mezi členskými státy vytvářely nové dělící linie. Musíme se zbavit přežité dělení na staré a nové členy,” apeloval Petříček

Potenciál unie si musí Češi uvědomovat, využívat ho a aktivně formulovat. „Od července do prosince v roce 2022 budeme podruhé předsedat Radě EU. Budeme mít šanci nastolovat témata a priority, celkově více promlouvat do dění v unii. Toho je třeba využít. Je to také možnost posílit prezentaci a obraz naší země ve světě,” podtrhl šéf české diplomacie.

EU představuje pro zahraničí, sousedskou a bezpečnostní politiku, který republiku výrazně posiluje. „Nemáme žádnou reálnou alternativu, natož vidinu něčeho lepšího. Nepotřebujeme ji ani nehledáme. protože se nám v unii velmi dobře daří. Patříme tam a musíme na tom dále pracovat,” uzavřel šéf české diplomacie.

Slavnostní večer v DOXu uspořádaly Zastoupení Evropské komise v ČR, Úřad vlády a Ministerstvo zahraničních věcí ČR. Další akce jsou plánovány v průběhu celého měsíce včetně tradičních oslav Dne Evropy na Střeleckém ostrově 9. května.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď