15 let v EU očima tří českých eurokomisařů

foto Účastníci pražské konference 15 let v EU - Příběh české ekonomiky.

Slavit, vzpomínat, poučit se z chyb a mít vizi. Zhruba takto by se daly shrnout úvahy a apely tří českých eurokomisařů, kteří promluvili na pražské konferenci „15 let v EU - Příběh české ekonomiky”. Akce se konala u příležitosti půldruhé dekády působení republiky v Evropské unii.

Eurokomisařka Věra Jourová, která má v současné Komisi na starosti spravedlnost, spotřebitele a rovnost žena mužů, chápe EU jako jedinečný projekt. „Unie není charita. Od začátku jsem si uvědomovala, že je to prostor, kde budeme vystaveni obrovské konkurenci a který nás potáhne nahoru. A kde my tuto konkurenci ustojíme a budeme úspěšní. Myslím, že se to povedlo. Jsme úspěšní a konkurenceschopní. Po několika rocích vyjednávání a 15 letech v klubu by měla skončit doba revolty a začít doba dospělosti. Češi by měli více naslouchat, měli by být konstruktivnější a měli by mít lepší výsledky při dosahování cílů, v nichž nejde jenom o naše zájmy, ale o zájmy celé Evropy,” zdůraznila Jourová.

Unie si musí jasně říci, kde chce časem být, stejně jako Česko musí vědět, kde chce být v ní. „Ve vysvětlování, kam směřujeme, máme velké dluhy,” připomněla s odkazem jak na tuzemskou scénu, tak na vrcholné instituce v unii. „Je to šance daná svobodnou volbou,” shrnula komisařka, přičemž za výrazné minus označila nesrozumitelnost unie pro občany.

Bývalý premiér Vladimír Špidla, za jehož vládnutí republika do unie vstoupila a který se stal druhý českým eurokomisařem se zodpovědností za zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti, považuje za svůj nejsilnější EU-zážitek poznání, že před vstupem – s ohledem na tehdejší sílu své zahraniční politiky – byla republika v zásadě bezvýznamná. „Když se dostane slabší stát do konfliktu se státem silnějším, obvykle je to nevýhodné jen pro ten slabší,” zmínil jeden z argumentů, jemuž čelil při rozhovorech o přistoupení. V okamžiku, kdy bylo jasné, že Česko do unie vstoupí, byl podle něj skok ve významu opravdu obrovský. „V ten okamžik nás všichni ve světě začali brát vážně,” podotkl.

Patnáct let členství je podle Špidly dostatečně dlouhá doba k bilancování a zároveň dostatečně krátká k tomu, abychom nezapomněli. „EU není primárně ekonomický, nýbrž politický projekt. Jde o dosažení míru, stability a prosperity. Povedlo se docílit, že žádná část Evropy nemá šanci být natolik dominantní, aby se pokusila ovládnout ostatní,” zdůraznil.

Heslo Česka bylo od začátku Zpět do Evropy!. „Celé naše dějiny jsou spojeny s nějakou integrací. Vždy šlo o to, jakou podobu tak integrace měla. Nyní jde o to, co bude znamenat EU v budoucnosti, přičemž ekonomická integrace je naprosto nezbytná,” podtrhl Špidla.

Vyjednavač a první český zástupce v Evropské komisi Pavel Telička připomíná, že už v době přistupování měli Češi problém s identifikací a hlubší znalostí EU. „Těžko jsme si hledali vztahy ve vyšších patrech unie. Když se připravujete na členství, tak se připravujete na co nejvyšší míru konvergence. Vyjednali jsme si přechodná období, ale nepřipravili vlastní právní řád,” uvedl Telička. Deziluze poté dolehla jak na část veřejnosti, jak i byznysu. „Byl to úspěch, ale ne každý to tak vnímal.”

Revolta není podle něj na místě, nahradit by ji měla vyzrálost. „Možná je i těch 15 let z našeho pohledu málo. Byly země mnohem méně připravené, a kde jsou dnes. Podívejme se třeba na Estonsko,” řekl.

Jako stmelující prvek vidí svízele, jimiž si EU a její členové prošli: naposledy šlo o finanční, hospodářskou a dluhovou krizi. „Po krizi se musíme dostat do fáze konsolidace a Evropská unie se bude dále vyvíjet. Je na nás, jak velkou ambici v ní máme, zda budeme opakovat některé z předešlých chyb a nakolik se z nich dokážeme poučit. Nemůžeme do nekonečna ochraňovat své národní zájmy, všem musí jít o lepší celek,” uzavřel Telička.

Konference „15 let v EU - Příběh české ekonomiky” nabídla přítomným také postřehy z tábora zaměstnavatelů, zaměstnanců a firem. „Domácí” sestavu doplnili zahraniční analytici, kteří přijali pozvání pořádajícího Zastoupení Evropské komise v ČR.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 15:00 26°C

Celá předpověď