Začal závod veteránů 1000 mil československých

foto Stovku historických aut vyrobených před rokem 1939 si mohli 12. srpna 2020 odpoledne prohlédnout lidé v pražské Opletalově ulici před Autoklubem ČR. Na místě se konala přejímka aut k třídennímu závodu mezi Prahou a Bratislavou 1000 mil československých, který obnovuje tradici stejnojmenného závodu ze 30. let.

Praha - Přes 100 historických aut se dnes zúčastní připomínkového závodu 1000 mil československých mezi Prahou a Bratislavou. Jízda navazuje na tradici závodu stejného názvu ze 30. let 20. století. Třídenní závod veteránů vyrobených před druhou světovou válkou odstartoval v 06:00 před Autoklubem ČR v pražské Opletalově ulici.

Fotogalerie

"Obnovujeme tak tradici programu závodu, který naposledy startoval u Autoklubu před 85 lety," uvedl prezident autoklubu ČR Jan Šťovíček. Auta, mezi nimiž budou například závodní speciály Bugatti, Mercedes, Škoda či dva vozy ze sbírek Národních technického muzea, budou startovat v minutových intervalech.

Kvůli závodu uzavřeli ve středu odpoledne organizátoři závodu Opletalovu ulici, uzavřená zůstane do dnešních 08:00, kdy ze startu odjede poslední auto. V hlavním městě jsou vyznačeny objížďky a na dopravu dohlíží policisté, pro řidiče by tedy neměl závod představovat větší dopravní komplikace.

Video: Automobiloví veteráni v Praze
12.08.2020, 22:25, autor: Vondrouš Roman, zdroj: ČTK

Auta pojedou v běžném silničním provozu, dopravu mezi Prahou a Bratislavou by závod omezit neměl. Cíl první etapy bude odpoledne v Bratislavě na Hviezdoslavově náměstí. Další den startuje slovenská část závodu z Bratislavy na Pezinskou Babu a zpět, při které pojedou účastníci jízdu pravidelnost. V sobotu se vydají auta zpět do Prahy. Odpoledne si je bude moci veřejnost prohlédnout před Národním technickým muzeem, kde bude konec závodu a vyhlášení vítězů.

Retro jízda, kterou pořádá Veteran Car Club Praha každoročně od roku 2015, obnovuje tradici slavného automobilového závodu ze 30. let minulého století. Rychlostní závod cestovních automobilů se konal na tehdy nejdůležitější domácí silniční trase Praha - Bratislava - Praha a účastníci ji absolvovali dvakrát, celkově tedy téměř 1600 kilometrů. Organizátoři prvorepublikového závodu, který byl obnoven krátce v 70. letech a pak v roce 2015, se původně inspirovali italskými závody.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je pátek 26. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď