1. liga: Slavia snížila náskok Plzně, Slovácko vyhrálo ve Zlíně

foto Utkání 10. kola první fotbalové ligy Slavia Praha - Slovan Liberec. 2. října 2022, Praha. Zleva Peter Olayinka ze Slavie a Marios Purzitidis z Liberce.

Praha - Fotbalisté Slavie zvítězili v 10. kole první ligy nad Libercem 3:0 a snížili náskok plzeňského lídra tabulky. Pražané ztrácejí z druhého místa na Viktorii jediný bod, západočeští obhájci titulu ale mají k dobru odložené utkání s Brnem. Slovácko vyhrálo krajské derby ve Zlíně 2:0. Teplice i díky hattricku Filipa Žáka deklasovaly poslední Pardubice 5:1. Jablonec porazil nováčka z Brna 3:1.

Slávisté vstřelili všechny tři góly už v prvním poločase, kdy se trefili Aiham Ousou, Peter Olayinka a Stanislav Tecl, který dorazil vlastní neproměněnou penaltu. Nejlepší kanonýr soutěže si připsal devátý zásah v sezoně.

Vršovičtí vyhráli i pátý domácí zápas v ligovém ročníku a dali při tom 26 branek. "Červenobílí" částečně napravili minulou porážku 0:3 v Plzni a vítězně se naladili na čtvrteční duel Evropské konferenční ligy s Kluží. Liberec potřetí z posledních čtyř kol nebodoval a klesl na pátou příčku.

Branky Slovácka ve Zlíně zařídili ve druhé půli Mirčás Duskí a střídající Michal Trávník. Tým z Uherského Hradiště zvítězil po pěti kolech a zvedl si sebevědomí před čtvrtečním zápasem EKL proti Nice. Slovácko v tabulce poskočilo na desáté místo, naopak "Ševci", kteří nevyhráli počtvrté za sebou, jsou na předposlední patnácté pozici.

Tepličtí rozhodli o výhře už v úvodním dějství. Nejprve skóroval Tomáš Vondrášek a po něm Žák. Po přestávce se prosadil Tomáš Kučera a následně dvakrát Žák, který dokonal premiérový hattrick v nejvyšší soutěži. Pardubický debakl zmírnil v nastavení Michal Hlavatý. Východočeši prohráli pod trenérem Radoslavem Kováčem i třetí soutěžní utkání.

Severočeši zdolali svého soupeře v nejvyšší soutěži na šestý pokus poprvé po předchozích pěti porážkách a posunuli se na 11. místo tabulky. Poslední Pardubice prohrály sedmé kolo v řadě a deváté z dosavadních deseti.

Jablonec poslal do vedení v 17. minutě Chramosta. Za Brno odpověděl v 59. minutě Řezníček, ale Jovovič domácím rychle vrátil náskok, který pojistil Chramosta svým druhým gólem. Severočeši vyhráli třetí duel po sobě a posunuli se na osmou příčku. Zbrojovka, který venku prohrála poprvé v sezoně po třech výhrách, zůstává šestá.

10. kolo první fotbalové ligy:

Trinity Zlín - 1. FC Slovácko 0:2 (0:0)

Branka: 47. Duskí, 81. Trávník. Rozhodčí: Machálek - Antoníček, Pochylý - Zelinka (video). Bez karet. Diváci: 4107.

FK Jablonec - Zbrojovka Brno 3:1 (1:0)

Branky: 17. a 67. Chramosta, 61. Jovovič - 59. Řezníček. Rozhodčí: Všetečka - Váňa, Arnošt - Franěk (video). ŽK: Houska (Jablonec). Diváci: 2189.

FK Teplice - FK Pardubice 5:1 (2:0)

Branky: 41., 73. a 82. Žák, 21. Vondrášek, 59. Kučera - 90.+3 Hlavatý. Rozhodčí: Hocek - Šimáček, Novák - Klíma (video). ŽK: Žák - Tischler, Černý. Diváci: 2614.

Slavia Praha - Slovan Liberec 3:0 (3:0)

Branky: 16. Ousou, 23. Olayinka, 29. Tecl. Rozhodčí: Starý - Caletka, Vodrážka - Szikszay (video). ŽK: Usor - Rondič, Mészáros. Diváci: 11.376.

1. Plzeň 9 7 2 0 18:7 23
2. Slavia 10 7 1 2 34:9 22
3. Sparta 10 4 5 1 15:9 17
4. Bohemians 1905 10 4 3 3 14:12 15
5. Liberec 10 4 2 4 15:14 14
6. Brno 9 4 2 3 16:17 14
7. Hradec Králové 10 4 2 4 8:10 14
8. Jablonec nad Nisou 10 3 4 3 18:16 13