Nový vyprošťovací vůz Treva-15 zvládne i pandury

foto Vyprošťovací vůz Treva-15 od šternberské společnosti Excalibur Army.

Na blížících se Dnech NATO představí společnosti holdingu Czechoslovak Group několik novinek letošního roku. Bude mezi nimi i speciální vozidlo Treva-15 ((Tactical Recovery and Evacuation Vehicle) od šternberské společnosti Excalibur Army. Jde o český taktický vyprošťovací a odsunový automobil, který měl světovou premiéru na letošním veletrhu IDET v Brně. Jeho základ tvoří podvozek modelové řady Tatra Force.

Fotogalerie

Po stránce výrobní i logistické jde o automobil, který není závislý na zahraničních dodavatelích. To znamená, že podvozek, nástavba i veškeré komponenty, zařízení a systémy jsou českého původu. Jak už bylo řečeno, základem vozidla je tatrovácký podvozek řady Force s centrální nosnou rourou a výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami v konfiguraci 8x8. K pohonu slouží vzduchem přímo chlazený osmiválec Tatra T3C-928.90 o výkonu 300 kW, díky němuž se Treva-15 může po zpevněných komunikacích pohybovat rychlostí až 80 kilometrů v hodině, v těžkém terénu pak až 25 kilometrů v hodině. K dispozici je manuálně přímo řazená nebo automatizovaná převodovka.

Vyprošťovací prostředek Treva-15 vychází svou koncepcí i konstrukčním řešením z osvědčeného vozidla AV-15 sloužícího několik desítek let ke stejným účelům v armádě i u civilních provozovatelů. Novinka si zachovává provozní odolnost, spolehlivost a zároveň je snadné ji obsluhovat. Umožňuje ale vyprošťování a odsun automobilů, obrněných kolových vozidel a další techniky pomocí nově vyvinutých vyvěšovacích, tažných a vázacích přípravků, které jsou uzpůsobeny i pro práci s obrněnci Pandur II CZ 8x8 z výzbroje české armády. Ostatně návštěvníci IDETu měli možnost ve venkovní expozici vidět vůz Treva-15 v konfiguraci s polovyvěšeným samohybným minometem 120 mm ShM Pandur II 8x8, což jasně demonstrovalo schopnosti a možnosti novinky.

Tyto nově vyvinuté přípravky lze využít i samostatně jako modernizační prvek pro zavedené AV-15. Oproti AV-15 se u typu Treva-15 výrazně zvýšily výkony při vyprošťování a odsunu techniky. Dokáže odsunovat vozidla až do hmotnosti 40 tun pomocí tažné tyče, v polovyvěšeném stavu pak do hmotnosti 30 tun a má schopnost tahat bržděné přívěsy až do hmotnosti 65 tun. Treva-15 také disponuje jeřábem, který může mít nosnost 15 až 20 tun. Vedle toho má k dispozici hlavní naviják s délkou lana 150 metrů a s maximální tažnou silou 44 tun v případě, že je lano opatřeno dvěma kladkami. V přímém tahu pak může naviják vyprošťovat vozidla do hmotnosti 14,7 tuny, s jednou kladkou do 29,4 tuny. K výbavě automobilu patří i pomocný naviják o tažné síle 0,6 tuny a s délkou lana 320 metrů.

Zásoba paliva ve vlastních nádržích vozu vystačí na dojezd 800 kilometrů. Tatrovácký podvozek novému vyprošťovacímu automobilu umožňuje překonávat kolmé překážky do výšky 0,4 metru, překračovat příkopy o šířce dva metry a brodit se přes vodní překážky bez přípravy do hloubky 1,2 metru, s přípravou pak do 1,5 metru. Vůz také zvládá stoupání se sklonem až 30 stupňů a statický příčný náklon rovněž do 30 stupňů.

Konstruktéři z Excalibur Army zvolili pro nový vyprošťovací a odsunový automobil tatrováckou prodlouženou kabinu modelové řady Force se čtyřmi dveřmi. Je v ní prostor pro řidiče, operátora a čtyři další osoby. Treva-15 je schopen transportovat společně s odtahovaným vozidlem i jeho osádku. Automobil Treva-15 je možné osadit i jinými typy kabin z produkce automobilky Tatra Trucks, včetně pancéřovaných provedení.

Vozidlo je rovněž opatřeno samostatnou elektrocentrálou se svařovacím i řezacím zařízením s možností připojení elektrického nářadí, které je ve výbavě vozidla. K inventáři automobilu patří dále radlice a dílenské pracoviště či přetěžovací zařízení a zařízení k ochraně proti kontaktu s vedením vysokého napětí. Možnosti vybavení jsou daleko širší, jeho podoba závisí na požadavcích uživatelů.

Šternberk-based Excalibur Army presents the Treva-15 recovery vehicle – which can even handle a Pandur

Companies within the Czechoslovak Group umbrella organisation will present several new products at the NATO Days (Dny NATO) 2019 event. Among these is the special Treva-15 (Tactical Recovery and Evacuation Vehicle) manufactured by the Šternberk-based firm Excalibur Army. The Treva-15 is a Czech-made tactical recovery and removal vehicle and was first unveiled at this year’s IDET trade fair in Brno.

The chassis, body, as well as all of its individual components are of Czech origin. The Treva-15 is built on a Tatra Force-series chassis featuring a backbone tube, independent swinging half-axles and 8x8-wheel drive. The vehicle uses a 300 kW-power directly air cooled eight-cylinder Tatra T3C-928.90 engine, thanks to which, the Treva-15 can traverse at speeds of up to 80 km/h on reinforced roads. Also available is either a manually controlled transmission option or fully automatic transmission.

In terms of its overall conception and construction, the Treva-15 is based on the renowned AV-15 vehicle. However, the Treva-15 includes a new feature enabling the recovery and removal of automobiles, wheeled armoured personnel carriers, and other equipment, via newly-developed hanging, towing and binding technologies, which can even be utilised for handling Czech Army Pandur II CZ 8x8 armoured vehicles. The Treva-15 can recover vehicles up to 40 tonnes in weight with the aid of a towing pole, or in a semi-lifted state up to 30 tonnes in weight, and also possesses the capability of towing braked trailers up to 65 tonnes in weight. It also features a lifting crane.

The Treva-15’s fuel storage capabilities offer a range of 800 kilometres. Its Tatra chassis also enables the traversing of vertical obstacles up to 0.4m in height, ditches up to 2m in width, and wading through water up to 1.2m in height. The elongated Tatra Force cab features four doors, with seats for a driver, operator and four other passengers. The vehicle also contains an independent generator with welding and cutting equipment as well as the possibility of attaching other electrical tools and equipment.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď