Obranné síly osvobodily 300 kilometrů čtverečních v jižních oblastech - Zelenskij

Ukrajinské obranné síly během protiofenzivních útočných operací osvobodily 300 kilometrů čtverečních na jihu země.

Prezident Volodymyr Zelenskyj to uvedl v exkluzivním rozhovoru pro agenturu AFP , informuje agentura Ukrinform.

"Nebudu zacházet do přílišných podrobností," řekl ohledně úspěchů ukrajinské armády. Dodal, že "dnes mohu pogratulovat především naší armádě - všem obranným silám - protože k dnešnímu dni bylo osvobozeno 300 kilometrů [čtverečních]".

Zelenskij zároveň neupřesnil, za jaké období bylo toto území osvobozeno.

Jak bylo uvedeno, vojenští blogeři naznačili, že některých z těchto úspěchů mohlo být dosaženo díky rozsáhlému narušení provozu terminálů Starlink podél celé fronty poté, co je Elon Musk údajně na žádost Kyjeva ruským silám vyřadil z provozu.

Zelenskij uvedl, že ozbrojené síly Ukrajiny této situace využily, ale připustil, že ukrajinské jednotky v důsledku výpadků také zaznamenaly poruchy.

Přečtěte si také: Zelensky: Zelenskyj: USA povedou monitorování budoucího příměří

"Existují problémy, existují výzvy," řekl a poznamenal, že neúspěchy, kterým čelí ruská strana, jsou "mnohem závažnější". Zdůraznil, že nelze říci, že Ukrajina válku s Ruskem prohrává: "Nelze říci, že válku prohráváme. Upřímně řečeno, rozhodně ji neprohráváme, rozhodně. Otázkou je, zda vyhrajeme."

Dodal, že "je to velmi nákladná otázka".

Hlava státu také poznamenala, že "Američané i Rusové říkají, že pokud chcete, aby válka zítra skončila, odejděte z Donbasu".

Pokud jde o bezpečnostní záruky, Zelenskyj uvedl, že Kyjev chce, aby evropské jednotky, které mají být na Ukrajině rozmístěny v případě příměří, byly umístěny blíže k frontové linii.

"Rádi bychom viděli kontingent blíže k frontové linii. Nikdo samozřejmě nechce stát v první linii a Ukrajinci by samozřejmě chtěli, aby naši partneři stáli s námi v první linii," řekl.

Jak informovala agentura Ukrinform, vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandr Syrskij prohlásil, že situace v sektoru Oleksandrivka a u Huliaipole zůstává složitá. , ale ukrajinské obranné síly vedou účinné protiofenzivní a útočné operace.

Foto: MZV ČR Kancelář prezidenta

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 20.02.2026 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 20. února 2026

Očekáváme v 21:00 -2°C

Celá předpověď