Zelensky: Rekonstrukce Ukrajiny je největší ekonomický projekt v Evropě naší doby

Rekonstrukce Ukrajiny vyžaduje kolosální investice: miliardy, nové technologie, osvědčené postupy, nové instituce a samozřejmě reformy.

V pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj představí v Luganu národní pohled na to, jak toto vše realizovat, uvedl ve svém večerním videoprojevu prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

Hodně zdraví, drazí Ukrajinci!

Aktivně se připravujeme na zahájení speciální konference ve švýcarském Luganu. Jeho první den připadá na pondělí. Rozsáhlá mezinárodní akce věnovaná rekonstrukci naší země. Rekonstrukce v širokém slova smyslu. Je nutné nejen obnovit vše, co okupanti zničili, ale také vytvořit nový základ pro náš život, pro Ukrajinu - bezpečný, moderní, pohodlný, bezbariérový. To vyžaduje kolosální investice – miliardy, nové technologie, osvědčené postupy, nové instituce a samozřejmě reformy.

A už v pondělí Ukrajina představí v Luganu národní pohled na to, jak toto vše realizovat.

Ve skutečnosti se jedná o největší ekonomický projekt naší doby v Evropě a mimořádné příležitosti pro každý stát, pro každou firmu, kterou pozveme k práci na Ukrajině, aby se osvědčila.

Území deseti regionů bylo zasaženo nepřátelskými akcemi po 24. únoru. Během této doby se nám podařilo osvobodit 1 027 měst a obcí a dalších 2 610 je stále pod ruskou okupací. A většinu z nich je třeba rekonstruovat, stovky jich byly zcela zničeny ruskou armádou, ve skutečnosti musí být znovu postaveny od nuly. Kromě toho ale byly raketami zasaženy desítky měst v jiných regionech Ukrajiny. Stovky podniků byly zničeny. Mezi nimi jsou také složitá, velmi nebezpečná průmyslová odvětví – chemie, metalurgie...

Samozřejmě jsme již začali sami obnovovat normální život v osvobozených komunitách a územích. Realizovat tak rozsáhlý projekt po celé zemi, který zajistí nové bezpečnostní normy a novou kvalitu života, je však možné jedině přilákáním mezinárodních kapacit.

Konference v Luganu se proto může stát důležitým krokem pro obnovu Ukrajiny. A až tento projekt zrealizujeme - a jsem si jist, že se tak stane -, tato událost by mohla být považována za její začátek.

I když pro naše vítězství je třeba ještě hodně udělat – a je to obtížná cesta, protože válka pokračuje –, ale již nyní musíme udělat vše, co je v našich silách, aby agresor prohrál nejen na bojišti, ale i historicky, koncepčně... Aby si všichni v Rusku pamatovali, že Ukrajinu nemůže zlomit nic, nikdo, ani brutální válka.

Ruská armáda dnes pokračovala v palbě raket na naše města. Jen k večeru došlo již k šesti raketovým útokům, celkem tedy k 12 střelám. Mykolajev, Doněcká oblast... Letecké údery pokračovaly. Zuřivé nepřátelství pokračuje podél celé frontové linie, v Donbasu - epicentrum je samozřejmě ve městech Luhanské oblasti. Aktivita nepřítele v Charkovské oblasti se stupňuje. Podařilo se nám vypudit okupanty z Ivanivky, Chersonské oblasti, nadále vyvíjíme tlak na jihu naší země...

V mnoha městech vzadu je nyní pocit relaxace, ale válka ještě neskončila – pokračuje dál. Jeho krutost bohužel na některých místech narůstá a nelze na ni zapomenout. Proto pomozte armádě, pomozte dobrovolníkům, pomozte všem, kteří v této době zůstali sami. A neustále využívat všechny své kontakty v zahraničí, všechny své informační příležitosti – i jen sociální sítě k šíření pravdy o válce a o zločinech okupantů na naší půdě.

Zítra a během týdne proběhnou důležitá jednání a schůzky s Ukrajinou - neomezujeme diplomatickou aktivitu na jediný den. Od partnerů očekáváme také nová rozhodnutí týkající se obranné pomoci našemu státu..

To hlavní, bez ohledu na to, jak je to pro nás dnes těžké, musíme mít na paměti, že bude zítřek. A zítřek by měl Ukrajině přinést maximální užitek – každý by pro to měl udělat naprosto vše, co je v jeho silách.

Jsem vděčný všem našim obráncům!

Vedeš si skvěle! Jsi silný!

Sláva Ukrajině!

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.Další zprávy

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď