Živě: Stavební zákon, dostupnost bydlení i koncertní budova tématem Summitu architektury a rozvoje

foto

Potřebuje Česká republika nový stavební zákon a která z jeho projednávaných verzí je ta správná? Pomohla by drobná úprava daní na principu deset plus pět zlepšit dostupnost bydlení? A dočká se Česko tolik potřebné nové koncertní budovy, tzv. Vltavské filharmonie? To jsou jen některá z témat letošního jarního on-line Summitu architektury a rozvoje, který pořádá Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR).

Přímý přenos z nejvyšší budovy v Praze, City Tower, můžete sledovat 7. dubna od 9:00.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

PROGRAM

BLOK 1 – STAVEBNÍ ROZVOJ (9:00 – 10:30)

a) ANALÝZY A PRŮZKUM VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ

 • Krátká analýza KPMG - Vliv koronaviru na nemovitostní a stavební trh a prognóza vývoje cen
 • Krátká analýza SAR - Co se povedlo, co nepovedlo a co je potřeba udělat pro podporu stavebního rozvoje na úrovni státu a na úrovni Prahy (pololetní přehled)
 • Aktuální průzkum veřejného mínění ohledně stavebního zákona

b) NOVÝ STAVEBNÍ ZÁKON

 • Potřebujeme nový stavební zákon a která z jeho projednávaných verzí je „ta správná″?
 • Mělo by být vydávání stavebních povolení a územní plánování v kompetenci státu nebo samospráv?
 • Jak nový stavební zákon a připravovaný Metropolitní plán ovlivní další rozvoj Prahy?

c) MOŽNÁ ZMĚNA DANÍ A FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY INVESTORŮ

 • Získávají města a obce od státu z vybraných daní spravedlivý podíl na výstavbu potřebné veřejné vybavenosti a infrastruktury?
 • Pomohlo by nové výstavbě a dostupnosti bydlení, kdyby stát snížil DPH u bytů z 15 na 10 % s tím, že zbylých 5 % by získávaly přímo města a obce, kde se tyto byty staví?
 • Měli by investoři, kteří za každý nový byt odvádějí státu jen na DPH kolem milionu korun, ještě platit další příspěvky městu?

Účastníci diskuse v 1. bloku summitu:

Klára Dostálová (ministryně pro místní rozvoj), Martin Kolovratník (poslanec), Martin Kupka (poslanec), Petr Hlaváček (náměstek primátora Prahy), Ondřej Boháč (ředitel IPR Praha), Tomáš Portlík (zastupitel a starosta), Zdeněk Tůma (ekonom a bývalý guvernér ČNB), Mojmír Hampl (ekonom a bývalý viceguvernér ČNB), Radek Mátl (ředitel ŘSD), Dušan Kunovský (ředitel Central Group), Pavel Kliment (ekonom a partner KPMG) a Tomáš Ctibor (ředitel 4ct a předseda SAR).

BLOK 2 – ARCHITEKTURA (10:30 – 12:00)

a) PŘEDSTAVENÍ NOVÉ KNIHY A PRŮZKUM VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ

 • Představení a online křest nové knihy Zdeňka Lukeše a Josefa Pleskota „20+1. Nejzajímavější koncertní stavby světa jako inspirace pro Prahu″
 • Průzkum veřejného mínění ohledně moderní architektury

b) PŘIPRAVOVANÁ STAVBA VLTAVSKÉ FILHARMONIE

 • Je tato nová národní koncertní budova potřeba, kde by měla stát, jaké funkce by měla plnit a z jakých zdrojů by měla být financována?
 • Jaký je stav příprav stavby, kdy bude vyhlášena velká mezinárodní architektonická soutěž a jaké by měly být zadávací podmínky?
 • Je reálné novou Vltavskou filharmonii zprovoznit k výročí 150 let od otevření Národního divadla (tedy v letech 2031-2033)?

Účastníci diskuse v 2. bloku summitu:

Lubomír Zaorálek (ministr kultury), Petr Hlaváček (náměstek primátora Prahy), Josef Pleskot (architekt), Eva Jiřičná (architektka), Zdeněk Fránek (architekt), Martin Krupauer (architekt a předseda komise pro vznik Vltavské filharmonie), Jan Kasl (architekt a předseda ČKA) a Zdeněk Lukeš (historik architektury).

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď