Vládní návrh zdanění e-cigaret je likvidační. Je zdaleka nejvyšší v EU a v úplném rozporu s dosavadními koncepcemi

foto

Praha 25. května 2023 (PROTEXT) - Vláda včera zveřejnila návrh na zdanění náplní do elektronických cigaret. Daň má být 10 Kč na 1 ml náplně, a to bez ohledu na to, zda obsahuje nikotin či nikoliv. V současnosti stojí náplně 10ml lahviček 65–100 korun, spotřební daň zvýší jejich cenu plošně o 100 korun. DPH se navíc počítá z konečné částky, takže celková výše daně dosáhne 121 korun. "To fakticky znamená daň ve výši 120 až 185 %. Tento návrh není ničím jiným než přímou snahou celý sektor elektronických cigaret zlikvidovat,“ říká Robert Hrdlička, prezident Komory elektronického vapování (KEVAP).

Před dvěma týdny vláda oznámila, že hodlá zdanit náplně do elektronických cigaret v souladu s pracovním návrhem Evropské komise. Ta zvažuje daň 20 % u slabších a 40 % u silnějších náplní. „Návrh zveřejněný tento týden je ale oproti evropskému minimálně šestinásobně vyšší. Je zdaleka nejvyšší v celé EU. V Rakousku a na Slovensku není daň žádná, český návrh je čtyřnásobný oproti zdanění v Polsku a trojnásobný oproti Německu,“ komentuje situaci Hrdlička a dodává: „Vláda chce touto cestou vybrat údajně 800 milionů korun. Lidé ale dvojnásobné nebo ještě vyšší zdražení jednoduše nepřijmou. Budou nakupovat v zahraničí, případně daň obcházet, jak se ostatně děje i u jiných produktů. Vláda proto nevybere ani malou část toho, co očekává.“

Návrh je rovněž v přímém rozporu s dosavadními koncepcemi řešení problematiky návykových látek. Akční plán, který vláda schválila minulý měsíc, deklaruje zdaňování nikotinových výrobků podle míry jejich škodlivosti. Vláda se v něm zavázala prosazovat „princip snižování škodlivosti“, to samé učinila ve svém programovém prohlášení. "Daň až 185 % je úplně nesystémová a popírá všechno, co vláda v oblasti nikotinových alternativ doteď deklarovala,“ uvádí Hrdlička.

Již při původně zvažovaném zdražení by se dle průzkumu Ipsos 22 % tuzemských uživatelů e-cigaret vrátilo ke kouření klasických cigaret. „Při ještě vyšším zdanění se dá čekat o to výraznější odliv. Pevně proto věřím, že tento návrh není konečný, a že se lidé, kteří této problematice rozumí, ozvou. Přijde mi neuvěřitelné, že by vláda bez varování, bez diskuse a v rozporu se vším, co doposud říkala, zničila nejméně rizikovou alternativu kouření,“ uzavírá Hrdlička.

Nepromyšlenost představeného daňového modelu dobře ilustruje modelový příklad s litrovou bází bez nikotinu. V současné době se prodává pod 700 korun. „Po započtení spotřební daně a DPH z ní bude stál téměř 13 tisíc, což je zcela absurdní. Přitom jde jen o běžně dostupné látky – propylenglykol a rostlinný glycerin," doplňuje prezident KEVAP.

Popis návrhu a jeho důsledky přehledně:

- Vláda navrhuje zavést daň 10 Kč za 1 ml jakékoliv náplně.

- Nebere ohled na to, zda obsahují nikotin a v jaké koncentraci.

- Spotřební daň tak představuje 100 korun za jednu běžnou lahvičku, celková daň včetně DPH bude 121 korun.

- Současná cena 10ml náplně se pohybuje mezi 65–100 korunami včetně DPH.

- Konečná cena průměrné náplně (nyní 80 korun) tak vzroste o 150 %.

- Daň by byla zdaleka nejvyšší v EU, 4x vyšší než v Polsku, 3x vyšší než v Německu, Slovensko a Rakousko daň nemají.

- Daň by znamenala zánik trhu, nákup náplní v zahraničí a odliv vapujících ke klasickým cigaretám.

O KEVAPu

Komora elektronického vapování je dobrovolné sdružení prodejců elektronických cigaret a souvisejícího příslušenství v ČR a na Slovensku. Sdružení vzniklo za účelem sjednotit výrobce, distributory a prodejce výrobků pro elektronické vapování. Mezi jeho činnost dále patří kontrola kvality zboží či podpora prodejců i uživatelů e-cigaret. Členové komory jsou vázáni přísnými pravidly, proto v prodejnách označených logem KEVAP nenajdete levné náhražky elektronických cigaret a e-liquidů bez potřebných atestů. Více na: www.kevap.cz/

O výzkumu Užívání e-cigaret

Výzkum probíhal formou on-line dotazování CASI prostřednictvím agentury Ipsos, největší nezávislé výzkumné společnosti v tuzemsku. Zúčastnilo se jej 525 respondentů z celé ČR, kteří denně či týdně užívají e-cigarety. Sběr dat probíhal v prosinci 2022.

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď