Starožitnosti jako esenciální příklad udržitelnosti

foto
Jakub Špaňhel- Sv. Jan Nepomucký  200x200, akryl na plátně
Dan Trantina- Modrý slon, obraz olej na plátně, signováno na zadní straně
Lukáš Miffek- Zaber!!!, Obraz, olej na plátně o rozměrech 160×110 cm, popis na zadní straně, 2022
Starožitnosti Michal Jankovský, Loetz
Likérový bar Baccarat Antik Kureš
Bufet a skleník Halabala Tulipán, Restaurátorství Roto
Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, Stolec pro nevěstu, kolem 1990, 40 x 70 cm, ArtKabinet Zíka
René Roubíček, Z cyklu Válce – Neválce, kolem 2015, výška 25 cm, ArtKabinet Zíka
Zlatý prsten 7.75/585, briliant, 3.9ct barva J, čistota VS+ 40 ks 0,4ct, cena 1 550 000 Kč, starožitnosti Antikvita

Na Novoměstské radnici v Praze se uskuteční tento týden veletrh Antique, potrvá od čtvrtka 24. do neděle 27. listopadu. Více než pět desítek starožitníků na něm představí to nejzajímavější ze své nabídky. Antique je tradičně největší a nejreprezentativnější přehlídkou starožitností v České republice. 

Na letošním podzimním veletrhu chce Asociace starožitníků otevřít otázku vztahu starožitností a moderního umění. “Většina starožitností, užitého umění i malby si totiž prošla dětskými léty, kdy byla nová, mladá a moderní. Ve své době představovaly moderní, současné umění ony,” vysvětluje Jan Neumann, prezident Asociace starožitníků. Starožitnosti z nich posléze vytvořil až čas, případně lidské uznání, že jsou kvalitní, cenné, výtvarně hodnotné či jinak zajímavé. “A v jednom ohledu dokonce starožitnosti zůstávají moderní stále, totiž v tom, že jsou esenciálním případem udržitelnosti. Lepší příklad udržitelnosti snad není,” zdůrazňuje Simona Šustková, 1. viceprezidentka Asociace starožitníků. “Dialog se současným uměním by měla navodit samostatná sekce tohoto umění, zejména obrazů žijících autorů,” upřesňuje vyznění veletrhu Simona Šustková. V expozici moderního umění budou k vidění obrazy například Jakuba Špaňhela, Dana Trantiny, Lukáše Miffky, Ivany Štenclové a dalších soudobých umělců, které představí galerie Graciano. 

V expozicích padesátky obchodníků z celé republiky budou moci návštěvníci vidět i zakoupit kvalitní starožitnosti od šperků přes porcelán, sklo a stříbrné soubory až po hodiny a obrazy, a to ve všech cenových kategoriích. Obchodníci vždy na veletrh shromažďují novinky, které před tím ještě nabyly nabízeny v obchodech. Budou zde sběratelsky atraktivní skleněné vázy Loetz, Moser a Harrachov v expozici Starožitnosti – Antique i dalších, šperky českých a světových designerů. Chybět nebude sběratelský porcelán Rosenthal, Míšeň a Slavkov či Praha, české granáty, slavné české art deco nabízené například Starožitnostmi Michal Jankovský, empírové hodiny či likérový bar Baccarat dovezené firmou Antik Kureš, ale ani oblečení z 19. století v expozici Muzea starých časů či gobelíny a textilie prezentované Alma Antique. 

Moderní umění zastoupí např. firma ArtKabinet Zíka, která vystaví skleněné objekty autorů Libenský – Brychtová a Reného Roubíčka. Restaurátorství Roto bude vystavovat ikonický nábytek známý pod názvem Tulipán od Jindřicha Halabaly. Pražská firma Antikvita pak nabídne mimořádné šperky se solitérními brilianty.     

„Podzimní veletrh Antique má tradičně i charitativní náplň, letos jsme se rozhodli podpořit aktivity Nadačního fondu LA VIDA LOCA, který už sedmým rokem pomáhá uchovávat nejranější vzpomínky odloženým dětem. Projekt Život v kufříku tím pokládá zdravé základy identity těchto jedinců,“ říká Jan Neumann.

Asociace starožitníků

Sdružuje obchodníky se starožitnostmi, jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Pořádá Rudolfinskou akademii, dvouletý rekvalifikační kurz, který poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok pořádá Asociace veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A. Více informací na www.iantique.cz.

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď