Přes 40% serverů v datovém centru reálně spotřebuje méně než 50 W, ukázal audit

foto

Praha 2. listopadu 2022 (PROTEXT) - Na základě auditu energetické spotřeby více než 2000 serverů v datovém centru téměř polovina serverů reálně spotřebuje do 50 W. Optimalizací spotřeby či změnou poskytovatele lze výrazně ušetřit.

Ceny elektrické energie a dopady inflace se začínají projevovat napříč odvětvími, včetně segmentu IT a telekomunikace. Čím dál více firem a startupů hledá úspory a možnosti, jak efektivně snížit spotřebu, a to se týká i energetické náročnosti serverů a IT infrastruktury. Ovšem existuje nějaká referenční hodnota spotřeby, podle které se řídit a případně na spotřebě ušetřit? Bohužel nikoliv. Proto jsme se rozhodli v Coolhousingu provést energetický audit spotřeby všech interních a klientských serverů.

Jak jsme při analýze postupovali?

Provést reálný energetický audit je často záležitostí na několik dní a záleží na použitých monitorovacích technologiích, vyvíjené klientské administraci, zpracování dat a celkové filozofii spotřeby. V rámci naší analýzy jsme vycházeli z monitoringu reálné spotřeby všech našich i klientských serverů, kterou zaznamenáváme pomocí inteligentních zásuvek. Na základě naměřených hodnot za celý měsíc, které jsou posílány do naší administrace, jsme spočítali průměrnou spotřebu serverů, která v sobě zahrnuje příkon ve špičce i mimo ni. Tímto způsobem postupujeme i při stanovení ceny serverhousingu pro klienty.

Měření spotřeby už od 50 W

Prostřednictvím inteligentních zásuvek, které připojujeme ke každé službě, jsme schopni měřit naprosto přesnou hodnotu spotřebu serveru už od 50 W, a tím pádem docílit detailnějšího obrazu reálné spotřeby nejen pro náš audit, ale také v praxi při účtování spotřeby elektrické energie pro naše zákazníky.

Výsledky energetického auditu

Analýza, do které jsme zahrnuli přes 2000 serverů, ukázala, že 43,32 % serverů umístěných v našem datovém centru v provozu spotřebovává průměrně za měsíc do 50 W. Ve vyšší kategorii se spotřebou od 51 W do 100 W jsme zaznamenali více než třetinu, respektive 37,33 %, interních a klientských technologií. V kategorii mezi 100 W až 150 W bylo zastoupeno celkem 10,37 % zařízení a s příkonem nad 150 W jsme identifikovali bez dvou desetinek zbylých 9 % serverů.

SpotřebaPodíl
do 50 W43,32 %
od 50 do 100 W37,33 %
od 100 do 150 W10,37 %
nad 150 W8,98 %

Šetřit na pravém místě

Data a výsledky našeho auditu se mohou lišit oproti jiným datovým centrům ať už typem provozu, specializací nebo robustností IT řešení. Nicméně zjištění z naší analýzy jsou obecně platná, a to v jakémkoli segmentu. A tedy čím transparentnější hodnoty spotřeby jsou k dispozici a podrobněji se měří příkon a účtuje reálná spotřeba technologií, tím je větší prostor na finanční úsporu nebo optimalizaci nákladů. Proto je potřeba se u stávajícího poskytovatele hostingových služeb ujistit, jak je spotřeba serveru měřena a také účtována. Rozdíl v měření a účtování stejné služby u dvou poskytovatelů totiž může být i několik stovek korun měsíčně.

O společnosti Coolhousing

Datové centrum Coolhousing je přední český poskytovatel hostingových služeb provozující vlastní datové centrum se třemi moderními sály v centru Prahy. Společnost poskytuje od roku 2003 profesionální a zálohované služby v oblasti server a rack housingu, virtuálních, dedikovaných a managed serverů. Klade důraz především na dostupnost a spolehlivost nabízených služeb, bezpečnost uložených dat, stejně jako na rychlost, stabilitu připojení a přístup k zákaznickým serverům v režimu 24/7 po celý rok včetně svátků.

V oblasti housingu serverů a racků přišel Coolhousing ve střední Evropě mezi prvními s konceptem transparentního měření reálné spotřeby technologií.

Kontakt:

web: www.coolhousing.net

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď