PGE v Davosu: první komerční jaderná elektrárna v Polsku může být v provozu do roku 2036

foto

Varšava 24. ledna 2023 (PROTEXT/PAP MediaRoom) - Zástupci společností PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., ZE PAK a jihokorejské KHNP, tedy všech subjektů zapojených do projektu jaderné elektrárny Pątnów, se setkali v Polském domě ve švýcarském Davosu. Na definování dalších etap této přelomové investice se aktivně podíleli zástupci nejvyšších polských státních orgánů - prezident Andrzej Duda a místopředseda vlády, ministr státních aktiv Jacek Sasin.

"Diverzifikace zdrojů energie byla jednou z našich priorit, na které jsme v posledních letech velmi aktivně pracovali. Konečným výstupem tohoto procesu bude energetická soustava založená mimo jiné na moderních a bezpečných jaderných elektrárnách. Toto řešení umožní Polsku dosáhnout plné suverenity a zaručí přístup ke stabilnímu zdroji energie, který odpovídá potřebám naší dynamicky se rozvíjející ekonomiky," uvedl prezident Andrzej Duda.

Dalšími účastníky panelu byli místopředseda vlády Jacek Sasin, prezident společnosti PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Wojciech Dabrowski, jihokorejský ministr obchodu Ahn Dukgeun, Maciej Stec ze společnosti ZE PAK a Whang Joo-ho z korejské KHNP. Konsorcium těchto společností plánuje společně postavit první polskou komerční jadernou elektrárnu.

"Jaderná energie, vnímaná jako nástroj pro budování bezpečnosti naší země a posílení jejího ekonomického potenciálu, je jedním z hlavních témat, o nichž se letos v polském pavilonu v Davosu diskutuje. Stojí za to připomenout, že Polsko v posledních několika letech udělalo opravdu hodně, pokud jde o zvyšování podílu nízkoemisních nebo bezemisních zdrojů ve svém energetickém mixu. Bez jaderné energie však nebudeme schopni uspokojit rostoucí poptávku," zdůraznil Wojciech Dąbrowski, předseda představenstva společnosti PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Přesný termín dokončení investice v Pątnówě zatím nebyl stanoven, nicméně odhodlání všech zúčastněných stran v projektu a potenciál jejich odborného zázemí umožňuje považovat neoficiální termín (deset až třináct let) za velmi pravděpodobný.

Wojciech Dąbrowski poznamenal, že díky jaderné energii, která je bez poplatků za emise oxidu uhličitého, se polská ekonomika stane konkurenceschopnou vůči ostatním světovým a evropským ekonomikám a tato transformace bude hnacím motorem jejího rozvoje.

Zdroj: PAP MediaRoom

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď