Obce z ČR vybraly pro místa zasažená živly dosud asi 45 milionů

foto

Brno - Členové Sdružení místních samospráv ČR vybrali pro obce postižené v červnu živelní pohromou na Břeclavsku, Hodonínsku a Lounsku asi 45 milionů korun. Symbolické šeky dnes zástupci sdružení předali představitelům postižených obcí na konferenci v Brně, sbírka pokračuje do konce září. Na Břeclavsku a Hodonínsku tornádo v červnu poničilo asi 1200 domů, na Lounsku domy poničila vichřice.

Sdružení místních samospráv pro obce postižené živelní pohromou zřídilo transparentní účty. Předseda sdružení Stanislav Polčák uvedl, že den po tornádu byli zavaleni žádostmi členů s tím, jak budou pomáhat a jak bude aktivita koordinovaná. "Vymýšleli jsme, jak se vyhnout zbytečné administrativě a byrokracii, aby zasažené obce dostaly všechno na stříbrném podnose a aby řešily svoje urgentní záležitosti, které v tom okamžiku musí řešit, a neřešily papíry," uvedl Polčák.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Zřízením transparentních účtů tak administrativu převzalo sdružení. Zřízeno je deset účtů, na které obce zasílají finanční dary. Například pro obec Hrušky na Břeclavsku se na účtu dosud shromáždilo bezmála osm milionů korun, pro Lužice na Hodonínsku více než pět milionů korun, pro Mikulčice na Hodonínsku téměř 6,5 milionu korun.

Zástupci postižených obcí si dnes na konferenci sdružení v Brně převzali symbolické šeky, peníze z účtů budou obce podle zástupců sdružení moci použít podle svého uvážení. Samotné transparentní účty ale postižené obce dostanou k dispozici na konci září, do té doby lze totiž na ně ještě přispívat.

Sdružení místních samospráv ČR sdružuje zhruba 2000 obcí a měst v ČR. Jde o nevládní apolitickou organizaci, která hájí zájmy svých členů.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

18°C

Dnes je pátek 17. září 2021

Očekáváme v 3:00 13°C

Celá předpověď