Nový odběrový set na covid-19 od české společnosti Bioinova výrazně urychlí a zlevní testování

foto

Praha 4. září 2020 (PROTEXT) - Česká biotechnologická společnost Bioinova společně s týmem externích spolupracovníků vyvinula vlastní metodu urychlení laboratorního PCR testování na koronavirus. Jedná se o nový odběrový set s aktivním transportním roztokem, který u odebraného vzorku inaktivuje virus a zároveň ho předpřipraví během cesty do laboratoře na PCR testování. Dochází tak k úspoře času i materiálových nákladů. Při manipulaci se vzorky nejsou potřeba protiinfekční ochranná opatření, testy tak mohou provádět i laboratoře se základním vybavením. Bioinova díky tomu dokáže nabídnout Covid testy s garancí zpracování do 12 hodin, obvykle však do 4-8 hodin v závislosti na počtu vzorků.

Stávající roztoky slouží čistě jako transportní médium a po příjezdu do laboratoře musí odebraný vzorek projít tzv. RNA izolací. To zabere minimálně 45 minut. U vzorků nakažených pacientů přitom laborant v této fázi stále pracuje s aktivním virem. Teprve poté může dojít k fázi PCR analýzy. "Díky našemu novému odběrovému setu probíhá celá první fáze RNA izolace cestou do laboratoře. Po otevření už neinfekční zkumavky stačí přidat neutralizační roztok, vzorek zcentrifugovat a vše je připraveno na PCR analýzu, což zabere zhruba 5 minut," vysvětluje MUDr. Peter Bauer, PhD, ředitel společnosti Bioinova. Nová forma RNA izolace pomůže podle Bauera významně zkrátit čas zpracování vzorku a odlehčí kapacity personálu, který se může věnovat přípravě samotné PCR fáze testu. "Naše společnost nabízí Covid testy s garantovaným výsledkem do 12 hodin, většinou jsme ho ale schopni doručit do 4-8 hodin, což je oproti standardu výrazně dříve. Máme vlastní odběrový tým a připravujeme otevření odběrového místa," doplňuje Bauer.

Výhodou nového odběrového a izolačního setu je jeho kompatibilita s různými typy PCR testovacích sad. To je naprosto nezbytné, protože na českém trhu se aktuálně používají sady od různých českých i zahraničních výrobců. "Kompatibilitu máme odzkoušenou společně s partnery na nejčastěji používaných PCR sadách a vždy s bezproblémovým výsledkem. Laboratoře tak nemusí měnit své vyzkoušené testovací sady a my jim navíc přinášíme zjednodušení, zrychlení a zlevnění přípravy vzorku," říká Bauer a doplňuje: "Při manipulaci s naším setem nejsou nutná protiinfekční ochranná opatření a testy proto mohou provádět i laboratoře se základním přístrojovým vybavením - stolní centrifugou a PCR cyklérem. To může do budoucna zvýšit laboratorní kapacity a zpracování většího množství vzorků s časovou i finanční úsporou."

Složení izolačního roztoku je předmětem obchodního tajemství. "Podle dostupných informací se domníváme, že námi vyvinutý roztok je částečně podobný novému testu v USA, který nedávno získal povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA)," uzavírá Bauer. Nový odběrový a izolační set od společnosti Bioinova je ve fázi posledních testů a schvalovacích procesů. Společnost předpokládá uvedení na trh v průběhu následujících dvou až třech měsíců. O dalším průběhu bude odborná i laická veřejnost informována.

O společnosti Bioinova

Česká biotechnologická společnost vznikla v roce 2008 jako komerční subjekt pod Ústavem experimentální medicíny Akademie věd ČR s cílem uvádět do klinické praxe inovace vzniklé na akademické půdě. Od roku 2016 je společnost zcela v soukromém vlastnictví.

Bioinova je zaměřená především na vlastní výzkum a vývoj léčivých přípravků pro moderní terapii (LPMT) většinou na bázi kmenových buněk získaných z různých humánních tkání.

Vzhledem k laboratorním prostorám v nejvyšší aseptické kategorií A/B a tomu odpovídající certifikaci pro výrobu přípravků regenerativního lékařství a tkáňového inženýrství, poskytuje i poradenské a kontrolní služby, smluvní výrobu přípravků LMPT, buněčnou kryoprezervaci a provádění klinických studií i třetím stranám.

www.bioinova.cz

Kontakt pro média:

Michaela Šimková

ShrtCut Studio

e-mail: michaela@shrtcut.cz

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď