Firmy nejvíce trápí malá dostupnost materiálu a růst cen vstupů

foto

Praha - České podniky nyní nejvíce trápí malá dostupnost materiálu a komodit, nárůst cen vstupů a situace na trhu práce. Vyplývá to z analýzy Barometr českého průmyslu, která vychází z dat získaných během 263 rozhovorů s klíčovými představiteli vybraných společností. Šetření se uskutečnilo letos v červenci a srpnu.

Nedostatek kvalitních pracovníků potvrzuje 64 procent ředitelů. Nejvíce je trápí malá dostupnost skoro všech materiálů a komodit a jejich ceny (7,9 a 7,8 bodu na škále 0 až deset), a na druhé straně tvrdé podmínky u odběratelů (7,1). Za nejméně důležité pro chod své firmy šéfové pokládají vládní podpory (1,9 bodu) a dotační programy, jak evropské, tak národní a krajské (2,1). Ani zahraniční politické vztahy je příliš netrápí Jejich každodenním tématem k řešení jsou obchodní podmínky na světových trzích.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

"Výsledky jen potvrzují, že jedinou pojistkou a zárukou prosperity podniků v malé otevřené ekonomice je produkce, která je svým charakterem co nejméně nezávislá na vnějších vlivech, tedy s co nejvyšší přidanou hodnotou. Ani sebelepší státní podpora nemůže v globální tržní ekonomice nahradit kvalitu produktu, a navíc je vždy zatížena rizikem, že se kvůli pokřivení trhu situace ještě zhorší,“ shrnula výsledky šetření jeho autorka Alena Burešová.

"Stát neovlivní nedostatek čipů ani ceny logistiky. Může pouze částečně ovlivnit v dlouhodobém horizontu energetickou politiku země," uvedl v diskusi k barometru ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Stát musí tvrdě bránit české zájmy a postavit se doporučením úředníků v Bruselu, doplnil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Nová vláda musí podle něj okamžitě pokračovat v tendru na jádro, notifikaci obnovitelných zdrojů a prosadit uznání plynu jako zeleného zdroje energie.

"Zásadní vlivy, se kterými se v současné době musí český průmysl poprat, jsou především zvyšující se ceny vstupů. Ty se dnes mění velmi dynamicky. Rostoucí ceny materiálů a komponentů jsou jeden problém. Neméně závažný je však jejich nedostatek na trhu či prodlužující se doba dodávek, která ohrožuje realizaci nasmlouvaných projektů," upozornil majitel společnosti DEL Jiří Kabelka.

Mezi významné krátkodobé faktory, jež ovlivňuje průmysl, patří citelné narušení dodavatelských řetězců, které se projevuje nedostatkem některých materiálů a dílů, resp. výrazným růstem jejich cen, doplnil analytik Deloitte David Marek. Dalším aktuálním problémem je vracející se problém nedostatku pracovních sil.

Generální ředitel Siemens ČR Eduard Palíšek vidí řešení situace v digitalizaci a inovacích. "České průmyslové firmy sice nemohou ovlivnit faktory, jako je cena materiálu a komponentů, ale pomocí rychlého zavádění digitálních řešení mohou zvýšit svoji flexibilitu a schopnost inovovat a zvýšit tak konkurenceschopnost," dodal.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

18°C

Dnes je pátek 17. září 2021

Očekáváme v 3:00 13°C

Celá předpověď