Dejme důchodcům 100 miliard. Ale jinak, žádný předvolební dárek

foto

Praha 11. září 2020 (PROTEXT) - Naši senioři dostanou každý do konce roku jednorázově pět tisíc korun. Vláda tvrdí, že tím chce kompenzovat zvýšené životní náklady způsobené koronakrizí. Situaci seniorů je třeba řešit a to, že k nim vláda upírá pozornost, je dobře. Toto ODA samozřejmě nikterak nezpochybňuje. O každého občana seniorního věku musí být dobře postaráno. Je tu však jedno velké ALE. Pokud jde o slíbených pět tisíc korun pro každého seniora, celkově se jedná o 15 miliard korun ze státního rozpočtu.


Vláda zde udělala fatální chybu a promeškala okamžik, kdy mohla nastartovat penzijní reformu. Tím, že vláda rozdá pět tisíc každému důchodci, poptávku nijak neoživí. Nelze předpokládat, že senioři půjdou a hned ty peníze utratí, čímž by se peníze nalily zpět do ekonomiky. Jde o lidi staršího věku, kteří jsou většinou konzervativnější a peníze si spíš uloží. Impuls ekonomice tak nenastane.


My v Občanské demokratické alianci jsme přesvědčeni, že místo jednorázového příspěvku by měl stát k problému přistoupit systematicky a založit penzijní konto pro každého důchodce čímž by odstartoval dlouho diskutovanou, nutnou a hlavně dlouho odkládanou důchodovou reformu. Je zřejmé, že se jí nevyhneme. Evropa stárne a je třeba se s tímto fenoménem vypořádat. Současný průběžný systém, kdy tři a půl milionu pracujících má vytvořit dostatek zdrojů pro čtyři miliony seniorů, je udržitelný pouze při dostatečně rostoucí populační křivce. Jenže takový trend dosud nenastal, naopak průměrný věk v Evropě už překročil 50 let, snad s výjimkou Irska.


Vzkaz vlády našim občanům měl být následující: senioři, nespoléhejte na průběžný systém, nastartujte si za podpory státu individuální spoření. Těch současných slíbených 15 miliard mohl stát vložit do takového fondu a osobně bych se nebál tam uvolnit dokonce mnohem víc, klidně 50 nebo i 100 miliard korun. Takové peníze by stát totiž neutratil, ale pouze přesunul jinam a dávalo by to jasný smysl. Šlo by o impuls pro trvalou reformu penzí.


Slíbený krok ze strany vlády má jiný důvod, než řešení budoucího problému s vyplácením penzí. Je zřejmé, že blízkost voleb rozhodla. A může si pan premiér a další členové vlády říkat co chtějí. Načasování je jednoznačné. Navíc tu pozorujeme permanentní volební kampaň, což je novinkou posledních let. Dříve se boj o voliče omezoval na období zhruba šesti měsíců před volbami, ale nyní to probíhá neustále po celé volební období. Lidé, kteří jsou tzv. u zdroje a rozhodují o veřejných penězích, směřují tyto zdroje právě tam, kde jim to do budoucna zlepší voličskou základnu. Vzpomeňme na slogan z 90. let o utahování opasků, na to by dnes nikdo neslyšel. Nyní funguje přesný opak. Neříkáme tím, že se stát nemá postarat o ty, kteří celý život poctivě pracovali, naopak. Každý důchodce musí mít právo na důstojný život.

Pavel Sehnal

předseda Občanské demokratické aliance


Kontakt:

Mgr. Jiří Bílek

Ředitel hlavní kanceláře ODA

bilek@oda.cz, www.oda.cz

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

24°C

Dnes je pondělí 21. září 2020

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď