Češi se zúčastní MS v ledoběhu

foto Ledoběh na Weissensee

PRAHA - Nejlepší světoví koloběžkáři se tento víkend stěhují do ledové oblasti centrálního Finska, aby se zde utkali o světové tituly v zimní odrůdě koloběhu - v ledoběhu, jízdě na kicksledech. U nás, zatím zcela neznámý sport, se zejména v severských zemích těší velké popularitě. Mistrovství světa je pořádáno každý rok a v devadesátých letech se ledoběh ukázal dokonce na olympiádě v Lillehammeru jako ukázkový sport.

Fotogalerie ledoběhu

Oficiální stránka MS v ledoběhu

Ledoběžka je vlastně obdobou koloběžky, avšak jak její název napovídá, je uzpůsobena pro jízdu na zamrzlých vodách Finské jezerní pánve. Tvoří ji dvě asi 80 centimetrů od sebe vzdálené lyžiny, které však mají zespoda místo skluznice nože ne nepodobné těm, které používají bobisté. Lyžiny jsou spojeny pouze vpředu řidítky a vše uváděno do pohybu stejným způsobem jako koloběžka. Závodník stojí jednou nohou na lyžině a druhou se odráží - atletické tretry s dlouhými hřeby jsou tudíž pro ledoběžce nezbytností.

Letos poprvé vysílá Český svaz koloběhu do boje také svého nejlepšího sprintera, českého a neoficiálně i světového rekordmana na 200 metrů (za 23,36 sekund) v jízdě na koloběžce, Jana Vláška. Jezdec pražského Ultima K.lap Teamu je medailovým želízkem především na dvoustovce, neboť právě zde mu bude vadit absence tréninku na ledu nejméně.

Jan Vlášek"Do Finska se opravdu těším," říká český rekordman Jan Vlášek, který však celý minulý týden musel bojovat se zánětem nosohltanu. "Přestože domácí Finové budou určitě chtít opět ukořistit všechny medaile, určitě nedám svou kůži lacino. Některé z nich jsem porazil již v létě na ME v koloběhu, takže doufám, že nějaká ta medaile zacinká."

Mimo dvoustovky se Honza utká se závodníky z Finska, Norska, Dánska, Belgie, Nizozemska, Německa a USA i na dvou kilometrové trati, štafetě na 3x500 metrů a možná i nedělním maratonu. "Účast v maratonu ještě zvažuji, teprve v sobotu uvidím, co se mnou antibiotika udělala," říká Vlášek.

Start ve finské Multii znamená pro českého rekordmana také další přínos zkušeností, které tento bývalý atlet v koloběžkovém sportu teprve získává. Ty by se mu pak mohly hodit zejména na vrcholu letošní letní sezony, historicky prvním mistrovství světa v koloběhu, které se uskuteční v červnu v Karlových Varech a Plzni.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Načíst další článek

19°C

Dnes je úterý 21. května 2019

Očekáváme v 11:00 19°C

Celá předpověď