ŽIVĚ: Analýza ratingu ČR

foto Dálnice v noci. Ilustrační foto.

Manažeři v České republice jsou profesionální a spolehliví, v porovnání se světem jsou v hodnocení na 27. místě. Přestože ve firmách připravují své pracovníky na digitalizaci, situace na trhu práce neodpovídá potřebám ekonomiky.

Pracovní trh a jeho stav je jedním z neuralgických bodů České republiky, která v mezinárodním žebříčku konkurenceschopnosti 2019/20 Světového ekonomického fóra (WEF) spadla o tři místa na celkovou 32. příčku. Lepšímu umístění nepomohly ani skvělá makroekonomická stabilita, slušná dynamika ekonomického růstu, dobrá kontrola a rovnováha státních a veřejných financí či bezpečnost.

Na diskusi nazvané Rozvoj digitální a dopravní infrastruktury – zásadní faktor konkurenceschopnosti ČR budou prezentovány výsledky studie Světového ekonomického fóra (WEF) a zazní závěry předních analytických týmů.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele

Pracovní síla v ČR není podle zprávy WEF dostatečně připravená na digitální budoucnost, dovednosti tuzemské pracovní síly jsou přesně v polovině mezi 144 zeměmi světa (na 72. místě). A to i přesto, že jako uživatelé ICT (informační a komunikační technologie) jsou Češi na příznivém 42. místě a v digitálních dovednostech na 41. místě. Čechům však chybí kritické myšlení, nedostatečně podporované školským systémem, přičemž ve světě je v tomto ohledu ČR na 79. místě.

„Česká republika si v žebříčku konkurenceschopnosti WEF udržuje stabilní pozici, dlouhodobě s minimálními meziročními změnami. Podíváme-li se hlouběji na aktuální hodnocení WEF, ukazuje se, že klíčovým faktorem, který zatím brání našemu postupu žebříčkem WEF vzhůru, je zejména trh práce. V současnosti je přehřátý, zdroje pracovních sil jsou prakticky vyčerpány. Vysoká potřeba pracovní síly ukazuje na stále přetrvávající nižší technologickou vyspělost v řadě firem či odvětví. Cestou do budoucnosti proto bude zvyšovat podíl výrob s moderními technologiemi,“ říká Richard Hindls, emeritní rektor VŠE Praha a předseda Rady expertů České manažerské asociace.

O těchto a dalších zásadních ekonomických tématech budou diskutovat Karel Havlíček, místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu ČR, Tomáš Holinka, odbor ekonomických analýz MPO ČR, Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR, Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí APMS, Kamil Galuščák, ČNB, Marek Pastucha, Ministerstvo dopravy ČR, Jan Pešek, regionální ředitel ČSOB, a Jaromír Hájek, viceprezident ČMA, generální ředitel Safo Central Europe.

O diskusi, kterou bude moderovat Richard Hindls společně s Tomášem Jančou (CMC Čelákovice), se více dozvíte na internetových stránkách České manažerské asociace.
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď