Zimní dovolená po česku

foto

To, že se na dovolenou jezdí jen jednou ročně, a to v létě, už dávno není pravda. Češi si čím dál častěji dopřávají dovolenou i v zimě. Kam nejčastěji vyráží a kolik za pár dnů na horách průměrně utratí? Společnost PROFI CREDIT si nechala vypracovat obsáhlý průzkum, jehož výsledky možná leckoho překvapí.

Když na hory, tak v Čechách

Letní dovolená hraje u Čechů stále prim, avšak týden dovolené nebo třeba jen prodloužený víkend na horách si nenechá ujít 58 % z dotázaných. Stále ještě nejvíce lákají tuzemské hory (uvedlo je 91 % respondentů), které jsou snadno dostupné, a pobyt zde vyjde levněji než v zahraničí. Svůj podíl na výběru právě české lokality pro zimní dovolenou má zcela jistě i jazyková bariéra. Spousta Čechů převážně starší generace má obavy, že by se v zahraničí nedomluvila, a proto raději volí servis České republiky, kde si snadno zařídí nejen ubytování a stravu, ale například i lyžařskou školičku pro děti.

Po své vlastní ose

Co s týče dopravy na hory, většina lidí preferuje cestu po vlastní ose. To je velký rozdíl oproti dovolené letní. Většina dotázaných uvedla, že nevyužívá cestovní kancelář, dovolenou si plánuje sama a jako nejvhodnější dopravu volí své vlastní vozidlo. Doprava autobusem za osobním automobilem výrazně pokulhává, což se dá přisuzovat tomu, že lidé se chtějí na horách volně pohybovat, mít možnost například střídat sjezdovky a nebýt tak závislí na omezených a předem daných časech skibusů.

Hlavně se vyhnout jarním prázdninám

Jak by se samo nabízelo, nejvhodnějším časem, kdy jet na zimní dovolenou na hory, jsou jarní prázdniny. Úskalí ovšem nastává v jejich termínu. Jelikož má každý kraj jarní prázdniny jindy a na nějaký se dostane třeba až v půlce března, může se stát, že v tu dobu už na horách žádný sníh nebude. Zdá se, že toto si Češi uvědomují, protože dle průzkumu společnosti nabízející rychlé půjčky se více než polovina Čechů nelimituje termíny prázdnin, 20 % dotázaných se dokonce cíleně jarním prázdninám vyhýbá.

Zimní dovolená v zahraničí je drahá, zůstaneme doma

Jak již bylo zmíněno výše, zimní pobyt v zahraničí vyjde stále ještě dráž než v Čechách. Průměrná částka je uváděna okolo 10.000 Kč, za dovolenou v zahraničí je to o 5000 Kč více. Pro většinu rodin znamenají tyto výdaje zvýšenou finanční zátěž, a pokud chtějí jet pak někam i v létě, musí na zimní dovolenou šetřit, nebo si dokonce vzít půjčku.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

28°C

Dnes je středa 19. září 2018

Očekáváme v 1:00 19°C

Celá předpověď