Zdravá těhulka má zdravé miminko

foto

Každá nastávající maminka si v první řadě přeje, aby měla zdravé miminko. Víte, co všechno můžete v těhotenství ovlivnit, abyste byli zdravá, a tak se zdravě vyvíjelo i vaše miminko? Poradíme vám, jak se i během těhotenství udržet fit.

1. Vsaďte na zdravou a vyváženou stravu

Klíčovým prvkem zdraví je vhodné stravování. Co se stravování týče, je těhotenství náročné hlavně v tom, že v těle ženy působí velké množství různých hormonů a ty ovlivňují i její chutě. Jak už jistě víte, bývají různé a zajímavé. A tak kombinace chutí a jídel, které těhotné ženy preferují, často vyvolávají úsměv na tváři.

Pokud jste těhotná, váš jídelníček by měl být především vyvážený. To se týká poměru sacharidů, tuků i bílkovin. Žádná z těchto základních makroživin by neměla chybět. Těhotenství není v žádném případě vhodný čas na redukci hmotnosti ani jakoukoliv dietu. Ale vhodné není ani zbytečné přejídání či jedení zadva, jak to známe od našich mám a babiček.

2. Užívejte výživové doplňky a vitamíny

V prvních měsících těhotenství mnohé ženy bojují s nevolnostmi a problémy s trávením. Častokrát je problematické vůbec něco sníst či udržet v žaludku. V tomto období je mimořádně důležité zajistit pro miminko dostatek živin, vitamínů a stopových prvků. Miminko velmi rychle roste a vyvíjejí se mu i všechny orgány v těle.

Na jejich doplnění sáhněte proto po výživových doplňcích a vitamínech. Klíčovou roli sehrává kyselina listová. Společně s vitamínů B12 se podílí na tvorbě DNA, dělení buněk, tvorbě krve a růstových procesech. Důležité je také doplnění dalších prvků, jako jsou železo, hořčík či vápník. Vitamín C a zinek jsou nenahraditelné při imunitě, a proto je třeba zajistit jejich příjem i v těhotenství, které váš organismus velmi vyčerpává.

Náš tip: Širokou nabídku výživových a vitaminových doplňků pro těhotné ženy v internetových lékárnách Benu nebo Dr.Max. Chcete při jejich nákupu ušetřit? Potom využijte výhodný Benu slevový kód a Dr.Max sleva.

3. Nevynechejte pohyb a cvičení

Pokud se v průběhu vašeho těhotenství neobjevily žádné závažné zdravotní problémy, které by vás omezovaly v pohybu, je mimořádně důležité, abyste dostatečně hýbaly. V závislosti od předešlého životního stylu si můžete zvolit vhodný druh pohybu. Pokud patříte k ženám, které byly před otěhotněním sportovně velmi aktivní, určitě budete sportovat mnohem intenzivněji.

Pokud jste však ani předtím nevěnovali sportu příliš mnoho pozornosti, jsou pro vás jistě vhodné zejména pravidelné procházky. Případně do svého života zařaďte nenáročné těhotenské cvičení, jógu či pilates. Velmi užitečná je i fit míč, který mimo jiné podporuje přípravu porodních cest, zklidňuje miminko v bříšku a možná s ním i cvičit. Myslete na to, že ženy, které se během těhotenství dostatečně pohybovali, mají zpravidla jednodušší porod a jejich regenerace po porodu bývá rychlejší.

4. Minimalizujte stres a buďte v pohodě

Fyzická kondice je velmi důležitá, ovšem nezapomínejte ani na psychickou pohodu. Pokud jste jako těhulka vyrovnaná a klidná, bude i miminko v bříšku klidnější. Existují dokonce názory, že těhotenství ovlivňuje to, jaké bude miminko, když se narodí. Nervozita a stres způsobí, že miminko bude více uplakané a naopak, pokud je budoucí maminka spokojená a vyrovnaná, i miminko bude po narození spokojenější. Proto si najděte čas pro sebe, dělejte to, co vás baví a naplňuje radostí. Trénujte i správné dýchání při porodu, které může být pro vás zároveň i formou relaxace a uvolnění.

Takže, těhulky - jezte zdravě a chutně, hejbejte se, dělejte věci, které vás těší a odměnou vám bude zdravé a spokojené miminko.

12°C

Dnes je čtvrtek 6. května 2021

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď