Zásady správného vrstvení – jak na něj?

foto

Jarní dny se pomalu blíží, spolu s nimi i jarní mrazíky a vyšší odpolední teploty. Kouzlo je ve správném vrstvení oděvů, které má svá pravidla.

Základem všeho jsou jednotlivé vrstvy, které se musí správně nakombinovat, aby splnily svůj účel. Každá vrstva má svou danou funkci.

Vrstva první

První vrstvu tvoří samozřejmě jak jinak než spodní prádlo. Úkolem této vrstvy je odvádění potu do vrstvy následující. Mezi nejvhodnější materiály patří polyester, polyamid a polypropylen s přídavky stříbra, díky jeho antibakteriální schopnosti. Mezi oblíbené taky patří materiály přírodní, například Merino materiály (produkty z ovčí vlny), nemusí se tak často prát a jsou vhodné pro lehčí aktivity.

Vrstva druhá

Druhá vrstva funguje jako izolační. Jak již tento název napovídá, tato vrstva by měla udržovat tělesné teplo. Nejpoužívanějším materiálem je fleece, který nás skutečně chrání před chladem, ovšem má jednu nepříjemnou nevýhodu. Fleece i spolu s polyesterovými tkaninami hromadí zápach. Proto mnoho lidí sahá po výrobcích z Merina materiálu.

Vrstvení oblečení se nejvíce využívá při různých sportech, avšak vrstvení se uplatňuje i v módě. Hledejte oblečení z vhodných materiálů a uvidíte, že vrstvení vám půjde pěkně samo od ruky, nezapomínejte na dámské koženkové bundy, které jsou pořád in.

Vrstva třetí

A konečně vrstva závěrečná. Tato část odolává nepříjemným klimatickým podmínkám, neměla by profouknout. Vybírejte si oblečení z materiálu s funkční membránou, tzn. tenký, prodyšný a nepromokavý materiál, který tvoří vnitřní stranu oděvu. Tato vrstva nejenom že izoluje před okolními vlivy, ale taky odvádí vlhkost z vrstev pod ní. A pokud je teplota hodně nízká, přidejte tzv. zateplovací vrstvu v podobě kabátu nebo dámy můžou využít skvěle padnoucí dámské jarní parky.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

36°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 23:00 26°C

Celá předpověď