Zajímavosti o ruštině: Objevte kouzla tohoto jazyka

foto

Ruský jazyk je ve světě velmi rozšířený, ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že ho zastupují jiné jazyky. Ruština si i nadále udržuje svou oblibu a mnoho lidí se ji tak s radostí učí. Není se čemu divit, ruština totiž opravdu dokáže být zajímavá.

Vysoká popularita

Ruština je tím nejčastějším mateřským jazykem v oblasti Evropy. Ze slovanských jazyků je tak rozhodně ve vedení. Kromě samotného Ruska je totiž tento jazyk využíván i v řadě dalších zemí:

  • Kyrgyzstán,
  • Kazachstán,
  • Moldavsko,
  • Bělorusko.

Díky tomu tak řada lidí tomuto jazyku skvěle rozumí a je praktickým dorozumívacím prostředkem. V této době už ovšem v naší zemi tolik lidí ruštině nerozumí. Proto může být oříšek vytvořit překlad do ruštiny. Nabízí se však řada odborníků, kteří vám s překladem textu rádi pomohou. Ruština navíc patří mezi šestici úředních jazyků OSN.

Široká slovní zásoba

Jestliže se rozhodnete učit rusky, je třeba počítat s tím, že se naučíte spoustu nových slovíček. Aktuálně má totiž ruština zhruba půl milionu slov, což je značně více než čeština. Dokonce ani ty největší slovníky nedokážou zaznamenat všechna slova. Tím se však v běžné řeči není třeba trápit, jelikož si vystačíte jen s pár tisíci slov. Za psacím stolem tak učením nestrávíte sáhodlouhé hodiny, jestliže tento jazyk nechcete znát opravdu dopodrobna.

Typické písmo

Jakmile se řekne ruština, jistě si mnoho z nás představí pro tento jazyk typickou abecedu. Ta pochází již z devátého století a nazývána byla cyrilice, dnes azbuka. O její původní verzi se zasloužili řečtí misionáři Cyril a Metoděj. Tato abeceda pak v 17. století prošla výraznějšími změnami, ovšem ta aktuálně známá podoba azbuky byla představena v roce 1918. Dnes tvoří ruskou azbuku 33 písmen.

Ačkoliv je ruština slovanským jazykem stejně jako čeština, rozhodně to neznamená, že by bylo snadné ji porozumět. Ovšem nepochybně se jedná o zajímavý jazyk, který má ve světe své místo.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

24°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 5:00 19°C

Celá předpověď