Za vínem a velrybami do Západní Austrálie

foto Zátoka u Albany

Kdo tvrdí, že v Západní Austrálii najdete jen pustou, rovnou a nudnou poušť, která nestojí za návštěvu, žije v hlubokém omylu.

Fotogalerie

Západ slunce nad Indickým oceánemNejvětší a nejřidčeji obydlený stát Australského svazu se chlubí překvapivě rozmanitou krajinou – bílými plážemi počínaje, hustými pralesy a bizarními skalami konče. A neméně pestré jsou aktivity, kterým se zde můžete věnovat. Krom surfování jmenujme plavání s velrybami, romantickou procházku po nejdelším dřevěném mole na světě nebo degustaci vyhlášených vín.

Turisty přehlížená Západní Austrálie si rozhodně zaslouží průzkum, a to navzdory – z českého pohledu – delším vzdálenostem mezi destinacemi.

Plavání s keporkaky i plážový chill out

PinaclesV jihozápadním cípu kontinentu leží město Albany, ráj surfařů, kitesurfařů i plážových povalečů. Krom mohutných vln jsou hlavním lákadlem úchvatné pláže s bílým pískem. Za výlet určitě stojí 35 km vzdálená Lowlands Beach, která zůstává poloprázdná i během hlavní sezóny.

Plavání a potápění v těsné blízkosti velryb může někomu připadat jako čiré šílenství. Ne v městečku Augusta na jihozápadě Austrálie, kde si místní právě na tomhle založili výnosný byznys. Zatímco dříve zde keporkaky a žraloky velrybí naháněli s harpunami, dnes je nejprve vystopují letadlem a poté ke stádu připlují lodí s turisty. Plavání s největšími savci na zemi patří k nejsilnějším zážitkům, jež si turisté z Austrálie odváží – selfie s velrybou pak ty nejvíc cool suvenýry. Pro váš klid, tito kytovci jsou mírumilovná, neškodná zvířata, a společná koupel je tak zcela bezpečná.

Dobrodružství s vůní eukalyptu

Klokani v Margaret RiverKdyž se vydáte z Perthu na jih, suchou poušť brzy vystřídají rozsáhlé eukalyptové lesy jako stvořené pro kempování, turistiku či cyklistiku.

Šplhání do korun přes 70 metrů vysokých stromů Karri tree, u městečka Pemberton, s dalekými výhledy stojí za trochu adrenalinu. Kmeny tří velikánů – Gloucester Tree, Dave Evans Bicentennial Tree a Diamond Tree – obepínají železné skoby, které nahrazují žebřík, a původně sloužily pro včasné pozorování požárů, o které v Austrálii nikdy nebyla nouze. Za překrásnou vyhlídkou dnes šplhají hlavně turisté, tedy ti méně bojácní.

Až vás omrzí rovinatá scenérie, zamiřte k Wave Rock, skalnímu útvaru vzdálenému asi 300 km na východ od Perthu. Za svůj název vděčí tomu, že skutečně připomíná lámající se vlnu. Současní turisté v něm spatřují také rampu pro skateboarding a další adrenalinové sporty, jak je vidno z mnoha fotek na internetu. Zdejší genius loci nejlépe vystoupí při západu slunce a pod hvězdnou oblohou.

A pokud byste bizarních skal neměli dost, zamiřte do národního parku Pinnacles Desert severně od Perthu. Tisíce vápencových jehlanů, sloupů a věžiček zde působí jako zkamenělé termitiště nebo filmové exteriéry pro science-fiction.

Z Perthu do Busseltonu za tenisem, vínem i romantikou

Gloucester TreePerth je se svým 1,7 milionem obyvatel největším městem a centrem Západní Austrálie, ve kterém žijí 3/4 populace státu. Původně trestanecká kolonie se dnes chlubí vysokými mrakodrapy a kosmopolitním rázem. Uvolněná, pohodová atmosféra patří k Perthu stejně jako černé labutě na jeho vlajce i okolních plážích. Kontrast mezi moderní infrastrukturou a liduprázdnými pouštěmi v okolí utvrzuje status Perthu coby nejodlehlejšího velkoměsta na zeměkouli – do nejbližšího Adelaide to máte 2 800 km.

Pokud sem zavítáte na přelomu prosince a ledna, krom barů a restaurací, pláží a muzeí můžete navštívit i slavný Hopmanův pohár (Hopman Cup) – ano, ten tenisový turnaj, jehož jubilejní ročník v roce 1989 vyhráli českoslovenští tenisté Mečíř, Suková.

To nejlahodnější australské Chardonnay a Cabernet se vydejte ochutnat do Margaret River, městečka, asi 270 km jižně od Perthu. Jedna z nejlahodnějších vín se zde vyrábí i díky čerstvému větru vanoucímu od Indického oceánu. A věřte, že sklenička místního vína chutná nejlépe večer, po dni stráveném surfováním na nedalekých plážích nebo návštěvou některé z okolních jeskyní.

Západní AustrálieMolo v Busseltonu (Busselton Jetty) je se svými 1 841 metry nejdelším dřevěným molem na světě. Od své výstavby v roce 1853 přečkalo cyklón Alby i několik požárů. Zatímco zamilované páry sem míří za romantickou procházkou při západu slunce, starší či unavení turisté se mohou projet speciálním vláčkem až na konec mola. A ujít si nenechte podmořskou observatoř umístěnou 8 metrů pod hladinou, s výhledem na korály, mořské houby a hejna barevných ryby.

Přemýšlíte o novém dobrodružství? Austrálie je to pravé! Originální poznávací zájezdy Austrálie se zkušenými průvodci. Poznejte Austrálii a získejte zážitky na celý život.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

12°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď