Za jakou částku se provádí výkup nemovitostí a kdy jej využít

foto

U přímého výkupu nemovitostí je nevětší výhodou získání okamžité hotovosti, a to bez starostí s prodejem. Kolik peněz za byt nebo dům dostanete a kdy se vyplatí nabídku přímého výkupu nemovitostí využít? Odpovíme vám.

Jak se provádí přímý výkup nemovitostí

Při prodeji nemovitosti se postupuje přes důkladnou přípravu interiéru a u domů i exteriéru, následuje inzerce, oslovení zájemců, prohlídky, jednání o smluvní dokumentaci a může následovat úschova peněz i vyřízení úvěru na straně kupujícího. Celý proces se často protáhne na několik měsíců, v každé ze zmíněných fází může nastat komplikace.

Přímý výkup nemovitostí s nájmem je rychlý, prodávající obdrží smluvenou částku prakticky okamžitě po podpisu smluvní dokumentace. Vlastníkem se stává vykupující společnost a je její zodpovědností, jak rychle nemovitost prodá. Do dalších úprav, případné rekonstrukce a následného prodeje už původní majitel samozřejmě nevstupuje.

Kdy využít přímý výkup nemovitostí

Přímý výkup nemovitostí pomáhá, pokud je zapotřebí vyřešit exekuci, oddlužení a tehdy, kdy hrozí dražba nemovitosti. V takovém případě získá majitel vyšší částku, než kdyby dražbu podstoupil. Zpravidla je mu nabídnuta i pomoc s řešením dluhové situace nebo zpětný nájem prodané nemovitosti.

Výkup a rychlé získání hotových peněz využívají i ti, kteří si vyhlédli novou nemovitost a potřebují okamžitě peníze na složení kupní ceny, aby si nemuseli sjednávat hypoteční úvěr ve výši nového nákupu. Hotové peníze bývají při koupi nové nemovitosti výhodou, protože je v současné době velký zájem na straně poptávky. Až polovina výkupů nemovitostí se realizuje za hotové.

Dvě nástrahy přímého prodeje nemovitosti

Výkupní společnosti zveřejňují procentní míru, za jakou nabízenou nemovitost vykoupí. Ta se může pohybovat od 70 do 90 procent. Zde je patrný první rozdíl mezi společnostmi, které nemovitosti vykupují. Další nástrahou je ona základna, ze které se výkupní cena počítá. Cenu zpravidla určuje odhadce dané společnosti. Nejedná se tedy o tržní cenu, o cenu určenou prodejcem nebo o cenu určenou nezávislým znalcem.

Není možné určit tržní cenu přesně, pokud nemovitost na trh nevstoupí. Kupující mohou nabídnout víc nebo míň, nemovitost se může prodat v akci atp.

Kolik je možné získat výkupem nemovitosti

Jako příklad vezměme menší byt v atraktivní lokalitě, který by se při běžném prodeji prodal za 3 milióny korun. První výkupní společnost nabízí 70 procent a druhá výkupní společnost nabídne 90 procent. V tomto případě, byste zřejmě zvolili druhou variantu. Ale pozor. Nemovitost odhadne první společnost na hodnotu 2.800.000 Kč  a druhá na hodnotu 1.900.000 korun.

Realizovaný výkup první společností by znamenal 1.960.000 Kč.

Realizovaný výkup druhou společností by znamenal 1.710.000 Kč.

Proto je zapotřebí pečlivě vybírat partnera pro výkup nemovitostí a předem si porovnat i několik nabídek od různých výkupních společností.

14°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 9:00 10°C

Celá předpověď