Z recyklovaných kombinovaných obalů lze stavět i domy. Je však třeba správně třídit

foto

Tematika odpadů je ve společnosti diskutovaná na každodenní bázi. Neustále se řeší nadměrná produkce odpadů, problémy s jejich likvidací, nutnost třídit odpad. I když se jako Češi řadíme v oblasti třídění na horní příčky pomyslného žebříčku, stále se najdou tací, kteří odpad netřídí vůbec. A pak je mezi námi stále dost těch, kteří jej netřídí správně.

Pojďme si proto dnes přiblížit problematiku kombinovaných obalů a přesvědčit se o tom, že třídit odpad má smysl – protože díky tomu šetříme nejen životní prostředí, ale můžeme využít druhotné suroviny třeba i pro stavbu domů.

Kombinované obaly všude kolem nás

Papír, plast, sklo… To jsou naprosto běžné materiály, které zná každý. Co si ale představit pod pojmem kombinované odpady? Byť se s tímto názvem možná nesetkáváte příliš často, přesto tyto obaly používáte dnes a denně. Patří sem totiž například kelímky od jogurtů, sáčky od koření, oříšků, instantních polévek, nápojové kartony od džusů, mléka, smetany, obaly od kávy, másla a řada dalších.

Kromě pojmu kombinované obaly můžete narazit i na označení kompozitní obaly – z obojího je zřejmé, že jsou to obaly složené z více druhů materiálů. A i když se jedná o jednu skupinu, při likvidaci je přístup k nakládání s nimi odlišný. U mnoha kombinovaných obalů není možné oddělit od sebe jednotlivé materiály (v takovém případě patří do směsného odpadu), avšak výjimkou potvrzující pravidlo jsou nápojové kartony – proto tvoří samostatnou podskupinu, které je třeba věnovat zvláštní pozornost a samostatně ji třídit.

Nápojové kartony obsahují kvalitní materiály

Vzhledem k tomu, že nápojové kartony obsahují značné množství recyklovatelných kvalitních materiálů, je třeba je správně likvidovat. Přibližně tři čtvrtiny jejich objemu totiž tvoří kvalitní papír, který je možné ještě několikrát recyklovat. Zbylou čtvrtinu objemu pak tvoří další recyklovatelné složky, jež lze využít jako druhotné suroviny při výrobě dalších produktů, jako je hliník či plast.

Díky správnému třídění nápojových kartonů, které patří standardně do oranžových kontejnerů (v některých obcích však může docházet k odlišnostem, proto vždy sledujte informace uvedené na samolepkách na sběrných kontejnerech)může následovat jejich recyklace a dojít ke vzniku regranulátu a surovin, které se následně používají při stavbě domů, výrobě nábytku, rámů oken, střešních krytin, autodílů, kancelářských potřeb, ale třeba i diářů, kartonových krabic, papírových tašek, obalů na vejce či toaletního papíru.

Díky opětovnému použití obalů z nápojových kartonů pro trvanlivé potraviny je navíc možné – dle výsledků celoevropské studie LCA z roku 2009 – snížit produkci skleníkových plynů až o 60 procent oproti skleněným obalům a o více než 50 procent oproti plechovkám. Důvodů, proč třídit odpad, je tedy více než dost.

 

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

7°C

Dnes je neděle 2. dubna 2023

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď