Vývoj cen havarijního pojištění v posledním roce

foto Dopravní nehoda. Ilustrační foto.

Mnoho řidičů řeší, jaké pojištění si pro svého plechového přítele sjednat. Stačí povinné ručení nebo i havarijní pojištění? Povinné ručení je ze zákona nutností, havarijní je jen na vaší volbě. Vyplatí se vám?

Co znamená havarijní pojištění

Pojištění motorových vozidel, které je určené k pokrytí škody na vlastním vozidle. Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody a nejste jejím viníkem, pak vám škodu zaplatí z povinného ručení právě viník. Ovšem – pokud je znám. Když ne, hodí se právě havarijní pojištění.

Stejně, když nehodu způsobíte vy. Poškozenému zaplatí škodu na majetku a zdraví vaše pojišťovna dle sjednaného povinného ručení. Na vaše vozidlo se ale nevztahuje, proto potřebujete i havarijní pojištění.

Co havarijní pojištění kryje?

Škody způsobené

  • Havárií
  • Odcizením
  • Vandalismem
  • Živenými katastrofami (požár, krupobití, povodeň, pád stromu při vichřici)
  • Střetem se zvěří
  • Pádem předmětu

Můžete si ho sjednat v mnoha variantách. Nejoblíbenější je varianta all-risk, která kryje všechna pojistitelná rizika.

Kolik takové havarijní pojištění stojí?

Cena se odvíjí od varianty, kterou si sjednáte. Není to malá investice, ve srovnání s úhradou škod na vozidle se ale určitě vyplatí. Tedy, pokud nejezdíte s vozidlem, které má hodnotu pár korun.

Co ovlivňuje konečnou cenu?

Dvě věci. Spoluúčast a rizika, proti kterým se pojistíte. Spoluúčast je částka, kterou při pojistné události zaplatíte vy, ze své kapsy. Čím je spoluúčast nižší, tím vyšší platíte cenu za havarijní pojištění. Nejdražším rizikem, které bývá součástí havarijka pak je samotná havárie.

Jak se cena za poslední rok vyvíjela?

Konkurence na poli pojišťoven je obrovská. Pojišťovny se předhání, co klientům mohou nabídnout navíc.

Díky velké konkurenci na trhu pojištění se ceny havarijního pojištění drží na přibližně stejné hranici, a to i přesto, že roste cena náhradních dílů a servisních prací. Jinak tomu je u povinného ručení, které prošlo zdražením, někdy i o desítky procent.

Každý rok, maximálně dva, si nechte havarijní pojištění zkontrolovat a upravit. Klesá hodnota vozu a spolu s ní by se mělo snižovat i vaše pojistné. Hlídejte si „výročí“ uzavření pojistné smlouvy. Dva měsíce před ním totiž můžete smlouvu vypovědět a přejít k pojišťovně, která pro vás bude mít výhodnější nabídku. Před tímto datem se tedy vyplatí srovnat ceny havarijního pojištění u všech pojišťoven. Nejlépe vám k tomu poslouží online srovnávače pojištění. Zadáte pár údajů a hned víte, kolik u jednotlivých pojišťoven zaplatíte.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

20°C

Dnes je čtvrtek 16. července 2020

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď