Vláda chystá zvýhodněné úvěry a záruky pro rodinné firmy

foto

Rodinné firmy, kterých je dle Asociace středních a malých podniků a živnostníků ČR v Česku přes milion, budou moci využívat bezúročných úvěrů a výhodnějších záruk k úvěrům komerčním. Poskytovat je bude Českomoravská záruční a rozvojová banka, která dá na podporu rodinných podniků zhruba půl miliardy korun. Podat žádost o nové finanční produkty se zvýhodněnými podmínkami bude možné od 1. dubna 2020.

Definici rodinného podnikání odpovídá asi milion malých a středních podniků a živnostníků. Rodinné firmy dnes zaměstnávají přibližně 1,6 milionů Čechů a jsou proto právem považovány za páteř naší ekonomiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu pro ně připravilo cílenou podporu ve formě nových finančních nástrojů, jejichž poskytovatelem bude Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB).

Peníze na provoz, investice i převod podílů

Od roku 2019 je rodinné podnikání definováno v zákoně. Díky tomu mohla vláda ve spolupráci s ČMZRB a podnikatelskými organizacemi připravit program konkrétní podpory, která má usnadnit převod podílů ze současných majitelů na následovníky a zajistit peníze na provoz a investice.

ČMZRB bude na podporu mezigeneračního předávání podniku poskytovat až 80% záruku za úvěr na koupi vlastnického podílu, která usnadní získání úvěru od komerčních bank. Záruku bude možné získat až do výše 30 milionů korun a až na dobu osmi let. Cílem je podpořit firmy, které se v současné době dostávají do fáze generační obměny. Většina rodinných podniků u nás vznikla v 90. letech a podnikatelů, kteří odcházejí do důchodu a byznys předávají potomkům, proto není málo.

Zmíněná forma podpory je určená pro podniky, které získají status “rodinná firma”. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR začne žádosti o registraci rodinných podniků přijímat 1. března 2020.

Vedle finanční pomoci nabízí Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR, Hospodářskou komorou a advokátní kanceláří Eversheds Sutherland zdarma příručku Nástupnictví v rodinné firmě, jak na to.


Vláda ve spolupráci s ČMZRB a podnikatelskými organizacemi připravila program podpory, která usnadní převod podílů a zajistí peníze na provoz a investice.

Budou-li rodinnému podniku chybět vlastní zdroje na zaručení investičního úvěru či financování provozních výdajů, může využít bankovní záruku, jež bude poskytována na úvěry od 1 do 40 milionů korun s dobou ručení až 12 let.

Rodinné firmy a držitelé živnostenského listu však budou moci získat i bezúročné půjčky v rozmezí 650 tisíc až 60 milionů korun včetně odkladu splátek až na čtyři roky a se splatností až deset let. Úvěr s nulovým úrokem bude poskytován až na 45 % výdajů na projekt, tedy například na nákup techniky, licencí, nemovitostí, software apod. Na minimálně 20 % výdajů bude nutné využít úvěr od jednoho ze smluvních partnerů, přičemž na tento úvěr ČMZRB poskytne příspěvek na úhradu úroků v maximální výši 4 miliony korun. Úvěr bude možné splatit předčasně bez jakékoliv penalizace, posouzení žádost bude rovněž bez poplatku.

Bezúročný úvěr, který ČMZRB nabízí v rámci programu EXPANZE, je určen malým a středním firmám podnikajícím ve zpracovatelském průmyslu, stavebnictví, dopravě a skladování, ubytování, pohostinství, informační činnosti a dalších oblastech. Projekt musí být realizován na území Česka, avšak mimo území Prahy. Podnikatelé, kteří nesplňují podmínky programu EXPANZE, mohou využít srovnání půjček, a nalézt tak nejvýhodnější půjčku od jiného poskytovatele. Mnoho užitečných informací týkajících se úvěrů lze najít na webu Navigatoruveru.cz, jehož obsah se zaměřuje na úvěrové produkty pro fyzické i právnické osoby.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď