Víte, co je zelená karta a k čemu vám slouží?

foto

Koupili jste své první auto a sjednáváte si povinné ručení? Dostanete k němu i zelenou kartu. Víte, co to je a proč byste ji měli mít v autě vždy s sebou?

Zelená karta, to je dokument, bez kterého na silnici ani nevyjíždějte – slouží totiž jako doklad, že máte platné povinné ručení na vozidlo, které řídíte. Možná si říkáte, že jste právě zaplatili za auto, tak proč byste teď měli zase utrácet? Povinné ručení je ze zákona povinné pojištění a bez něj si koledujete o pořádně tučnou pokutu v řádu několika tisíc korun a v případě, že způsobíte dopravní nehodu a nemáte povinné ručení, budete muset všechny škody, které jdou často do milionů korun, platit z vlastní kapsy. A to vám za pár stovek ročně za pojištění jistě nestojí. Nakonec, zkuste využít online kalkulačku povinného ručení, abyste zjistili, kolik za pojištění zaplatíte.

Co je zelená karta?

Zelená karta slouží jako potvrzení o platném povinném ručení. Musíte ji mít při každé jízdě autem s sebou, abyste se jí mohli prokázat při silniční kontrole. Navíc jde o mezinárodní osvědčení, takže se jím prokazujete i tehdy, když jste za volantem v zahraničí.

Na kartě najdete údaje jako:

- kód země, kde bylo povinné ručení sjednáno,

- číslo karty, resp. pojistné smlouvy,

- údaje o pojistiteli a asistenční službě,

- údaje o pojistníkovi,

- datum platnosti povinného ručení,

- územní platnost (ve kterých státech pojištění platí),

- údaje o vozidle.

Všechny údaje uvedené na zelené kartě musí být vždy aktuální a odpovídat skutečnému stavu, proto pokud například měníte registrační značku, musíte změnu nahlásit pojišťovně, která vám vydá novou kartu s aktuálními údaji.

Zelená karta v zahraničí

Jak jsme již naznačili, povinné ručení sjednané v Česku platí i v dalších zemích. Ve všech státech EU platí vždy, v dalších zemích pak podle jednotlivých pojišťoven. Některé pojišťovny mají ve výlukách například Ázerbájdžán, Rusko, Maroko, Tunisko či Bělorusko. Před cestou do zahraničí je proto vhodné si ověřit, zda cílová země uznává platnost vaší zelené karty. Podívat se přitom můžete do seznamu zemí, který najdete na kartě i v pojistné smlouvě, nebo se informujte přímo u pojišťovny.

Pokud jedete do země, kde zelená karta neplatí, musíte si před vstupem do dané země sjednat tzv. hraniční pojištění.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

1°C

Dnes je úterý 19. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď