Vánoce přináší radost i zátěž pro přírodu. Jak ji zmenšit?

foto

Vánoční veselí, nazdobené stromečky, hromady cukroví a dárků. To vše s sebou nese nejen spoustu úžasných chutí, vůní, zážitků a vůbec radosti, ale i odpadů. A právě ty představují obzvláště na konci roku vždy značnou zátěž nejen pro jednotlivé obce, ale i pro životní prostředí.

Proto je v tomto svátečním čase myslet nejen na to, abychom potěšili své blízké, zapomínat bychom ale neměli ani na ochranu světa kolem nás.
Jak na to? Stačí začít takovou banalitou, jako je třídění odpadu, díky kterému umožníme jeho recyklaci.

Dejte tříděnému odpadu šanci, aby se k nám mohl vrátit v nové podobě!
Období Vánoc s sebou přináší nejrůznější druhy odpadů především v podobě balicích papírů, nejrůznějších druhů a velikostí krabic, plastových obalů, ale i baterií, vysloužilé elektroniky či nejrůznějších obalů od potravin – ať už jsou to nápojové kartony, kelímky od smetany, obaly od másla, proklady od vajíček, nádoby od šlehaček ve spreji či láhve od vína nebo šampaňského.

V průběhu Adventu, ale i novoročních oslav, za sebou zanecháváme obrovské množství různorodého odpadu.

Abychom zatěžovali životní prostředí co nejméně a předcházeli jsme ukládání odpadu na nekončil na skládkách a našel své nové využití, je třeba myslet i v tento sváteční čas na jeho správné vytřídění do sběrných nádob. Jen tak mu dáme šanci na nový „život“, který mu zajistí https://www.jakvkuchyni.cz/co-je-recyklace-odpadu/.
Po svozu odpadu ze sběrných nádob dojde k jeho dotřídění na třídicích linkách, očištění od nečistot a k přípravě pro zpracovatele. Díky zpracování a úpravám vytříděného odpadu tak, z něj získáme tzv. druhotné suroviny, ze kterých se vyrábí nové produkty.

V jaké produkty se může díky recyklaci proměnit vytříděný odpad?

Z vytříděného odpadu do barevných kontejnerů můžeme vyrobit širokou škálu nových výrobků. Například:

  • vytříděný odpad z plastůmůžeme díky recyklaci proměnit v nové PET láhve či jiné plastové obaly (láhve na prací prášky, plastové obaly na kosmetické výrobky apod.), stavební díly (protihlukové zábrany, lavičky či stolky do parků, dlažba, plotovky z dřevoplastu apod., plastové komponenty pro automobilový průmysl, dětské pleny, ale i různé druhy vláken, která slouží k výrobě vlasců, nití, vláken k výrobě oblečení (např. fleece apod.), plastových pytlů, mikroténových sáčků atd.
  • Vytříděný odpad z papíru můžeme recyklovat 5 - 7 krát, podle kvality vláken můžeme z papírového odpadu vyrobit kancelářský papír, různé druhy papírových obalů (balicí papíry, krabice, šanony apod.), sešity, noviny a časopisy a jiné tiskoviny, toaletní papír či obaly na vajíčka.
  • Vytříděné sklo lze recyklovat donekonečna a tak se k nám rozbitá sklenice může vrátit stokrát jako rozbitá sklenice, váza, mísa, nebo třeba okno.
  • Třídit bychom měli i nápojové kartony, které obsahují cca 75 % kvalitního papíru, okolo 20 % plastové polyethylenové fólie a okolo 5 % hliníku. Všechny tyto materiály od sebe lze dobře oddělit a je možné je recyklovat. Obaly od džusů, či mléčných výrobků mohou posloužit k výrobě stavebních desek pro domy či nábytek. Díky recyklaci se k nám mohou vrátit v podobě nových papírových výrobků, ale i jako součást hliníkových rámů oken, per nebo součást nově vyrobeného autodílu.
  • Kovový odpadje na tom podobně, jako sklo i ten lze recyklovat donekonečna a může se k nám vracet v různé podobě – vytříděná plechovka zase jako plechovka, konzerva, jako konzerva, hliníkové víčko jako alobal atd.

Recyklace odpadů je opravdu velmi důležitá a z hlediska hierarchie nakládání s odpady patří po předcházení vzniku odpadu k nejdůležitějšímu kroku, jak s ním smysluplně naložit.
Recyklace se ale neobejde bez třídění odpadu (a rozhodně nejde o totéž), které má každý z nás ve svých rukou. Nezapomínejte proto na správné třídění odpadu vždy a všude. Má to smysl!

4°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď