Uzákonil se nárok na odklad splátek. Kdo na něj dosáhne a jak žádost probíhá?

foto

Současná doba nás všechny nutí být ve střehu. Naše zajeté zvyky a stereotypy byly narušeny v mnoha oblastech - v každodenním životě, v práci a také co se financí týče. I když jste je měli pod kontrolou, mohlo se vám stát, že výdaje sice zůstaly stejné, ale příjmy výrazně klesly. Jak si z této situace pomoct? Někomu pomůže odpuštění záloh, jiným zase odklad splátek. Řešením může být také krátkodobá půjčka.

Co pomůže živnostníkům?

Velkou pomocí pro osoby samostatně výdělečně činné je odpuštění minimálních záloh na sociálním a zdravotním pojištění. Živnostníci tak od dubna do srpna ušetří každý měsíc téměř 5000 Kč, jelikož minimální záloha na sociálním pojištění činí 2 544 Kč, na zdravotním pak 2352 Kč.

Pomoc přichází také při splácení záloh na daň z příjmů. Čtvrtletní ani pololetní zálohu není třeba v červnu platit. Výhodou je, že nemusíte posílat žádné žádosti o uznání odpuštění – zálohy v tomto období prostě neplatíte. Co ale dělat, pokud jste je již zaplatili? Nebojte, o peníze nepřijdete. Zaplacená částka se bude brát jako záloha na měsíc září.

Ani odpuštění záloh nedokáže ale vyřešit problém s masivní ztrátou příjmů. Pak je na místě zvažovat návštěvu Úřadu práce nebo třeba krátkodobou půjčku. V druhém případě je však třeba jednat opravdu obezřetně, abyste v dalším měsíci nemuseli čelit ještě větším výdajům.

Nárok na odklad splátek

Ještě před nedávnem jsme nemohli tušit, že se ekonomická situace takto změní. Spousta z nás si zařídila různé půjčky, úvěry či hypotéky. Přišla ale koronavirová pandemie, která značně změnila pravidla a mnoha lidem téměř znemožnila dostát svým závazkům. Co se s tím dá dělat?

Díky novému zákonu Ministerstva financí, který umožňuje odklad splátek, si jistě spousta z nás oddychla. V podstatě nezáleží na tom, u jaké banky či nebankovního poskytovatele jste si úvěr sjednali. Platí zákon, který umožňuje odklad splátek celoplošně.

Kdo na odklad dosáhne? A jak jej zařídit?

Ne každý je nadšený z představy, že bude muset obvolávat banky a řešit složitou administrativu. Situace však není tak komplikovaná, stačí se jen předem dobře informovat. Odklad splátek se vztahuje na hypotéky a spotřebitelské a podnikatelské úvěry. Dobrou zprávou je, že si o odklad můžete zažádat nehledě na to, zda jste osoba samostatně výdělečně činná, právnická osoba nebo jen běžný spotřebitel. Úvěr však musel být sjednán před 26. březnem 2020.

A co pro to udělat? Stačí oznámit svému věřiteli, že z důvodů negativního dopadu pandemie koronaviru potřebujete své splátky odložit. To pak bude možné od prvního dne následujícího měsíce, kdy jste tuto skutečnost svému věřiteli oznámili.

Na co se odklad nevztahuje:

  • na úvěry sjednané po 26. 3. 2020
  • kontokorentní a revolvingové úvěry
  • úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu
  • operativní leasing
  • kreditní karty

Neplést si pojmy s dojmy

Rozhodně si ale dejte pozor na samotný pojem odklad, který není totéž, co odpuštění.

Odklad splátek znamená, že po vás splátky nebudou po určitý čas vyžadovány. Jakmile tato doba uplyne, musíte úvěr splácet nadále a doba splácení se tím pádem prodlouží. Pokud jste tedy měli vše splatit do prosince, ale využijete odklad splátek na tři měsíce, vaše poslední splátka proběhne v březnu.

Odpuštění, například jako je tomu v případě živnostníků, znamená, že se po vás dané částky nebudou zpětně vyžadovat. Tyto peníze prostě zaplatit nemusíte.

Když odklad ani odpuštění nepomůže, je tady možnost půjčky

Pokud jste se dostali do situace, kdy nemůžete využít ani odpuštění záloh, ani odklad splátek, ale přesto potřebujete nějakou finanční pomoc, je na místě zvažovat půjčku.

Finanční trh nabízí různá řešení, a ne vždy je jednoduché se v tom zorientovat. Někdy nám hledání přináší spíše více otázek než odpovědí. Jaká půjčka je pro mě v současné chvíli nejvýhodnější? Jaké úroky mám očekávat? Který poskytovatel je spolehlivý? Jak velkou částku si mám půjčit?

Ve chvíli, kdy porovnáváte více faktorů, je dobré svěřit tuto práci těm, kteří se na porovnávání nabídek specializují. Tuto službu nabízí přehledně portál FérovéPůjčky.cz. Na základě vámi zadaných parametrů dokáží porovnat obrovské množství nabídek a vy si pak můžete vybírat dle poskytovatele, rozsahu, či třeba doby splácení.

Rychlé půjčky jsou sice dobrý sluha, ale špatný pán. Jestliže víte, že od příštího měsíce budete mít opět stabilní výplatu a tím pádem závazek zvládnete bez větších problémů splatit, může vám rozhodně pomoci. Jestliže jsou však jisté příjmy v nedohlednu a rezervy žádné, možná pro vás bude lepší, když o pomoc požádáte nejprve rodinu či blízké přátele.

Nejspíše se všichni shodneme na tom, že současná doba je pro všechny těžká. Díky informovanosti a správnému uvažování však své problémy můžeme značně zmírnit.

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

21°C

Dnes je čtvrtek 24. června 2021

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď